Przepchnięcie materiału do kanału żuchwy

Podczas leczenia endodontycznego zęba 37 (dolny lewy drugi ząb trzonowy żuchwy) u 48-letniego mężczyzny pacjent zasygnalizował ból. Doszło do tego w trakcie wypełniania kanału korzeniowego pastą jodoformową. Ból obejmował lewą stronę twarzy, promieniował do pozostałych zębów lewej strony żuchwy i do okolicy lewego kąta ust. Na zdjęciu zębowym wykonanym bezpośrednio po pojawieniu się bólu zdiagnozowano zacienienie rzutujące się w przebiegu kanału żuchwy. Jakie powinno być postępowanie po przepchnięciu materiału do kanału żuchwy i jak można uniknąć takiego powikłania?

Diagnostyka próchnicy nieubytkowej

W mojej praktyce często leczę pacjentów z tzw. próchnicą nieubytkową i nie ukrywam, że mam problemy diagnostyczne z prawidłowym  rozpoznaniem.  Słyszałem o nowych metodach rozpoznawania próchnicy na powierzchniach stycznych. Które z nich mogą być pomocne w codziennej praktyce lekarza stomatologa?

Dobór koloru wypełnienia w praktyce stomatologicznej

Od wielu lat jestem stomatologiem dziecięcym i bardzo często leczę zęby po urazie. Zawsze mam jednak wątpliwości, gdy wykonuję rekonstrukcję kompozytową zębów przednich, czy dobrze dobrałam kolor wypełnienia. Czy jest może jakaś nowoczesna metoda doboru koloru lub urządzenie, które byłoby pomocne w mojej praktyce?