Nietypowa lokalizacja dostępu do jamy zęba

W całej swojej karierze lekarza dentysty, lecząc endodontycznie zęby sieczne dolne, zawsze stwarzałam dostęp do jamy zęba w obrębie powierzchni językowej. Ostatnio dowiedziałam się, że w przypadku tych zębów należy trepanację komory wykonać od strony wargowej, a nie w sposób konwencjonalny – w obrębie powierzchni językowej. Czy rzeczywiście obecnie zaleca się takie postępowanie?

Czy wiertła Gatesa-Gliddena są nadal przydatne podczas leczenia endodontycznego zębów?

Ostatnio w czasie szkolenia dowiedziałam się, że gdy używa się rotacyjnych systemów niklowo-tytanowych podczas opracowywania kanałów korzeniowych, nie ma uzasadnienia stosowanie wierteł Gatesa-Gliddena. Ich funkcję przejęły rotacyjne instrumenty NiTi, używane jako pierwsze do preparacji kanałów. Czy wiertła Gatesa-Gliddena są zatem w ogóle przydatne w leczeniu endodontycznym zębów?

Jak prawidłowo określić długość roboczą kanału z użyciem endometru?

Od kilku lat używam endometru do pomiaru długości roboczej kanału podczas leczenia endodontycznego. Mimo iż staram się opracowywać kanał zgodnie ze wskazaniem endometru, w większości przypadków po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego okazuje się, że przepchnęłam materiał podczas ostatecznego wypełniania kanału. Ponieważ wiem, że w trakcie opracowania wstępnie określona długość robocza może ulec zmianie, tj. może po opracowaniu okazać się krótsza od określonej na początku leczenia, dokonuję zazwyczaj kilkakrotnego pomiaru podczas opracowania kanału, a także bezpośrednio przed wypełnieniem ostatecznym.

Jak należy postąpić w przypadku wybicia zęba mlecznego?

Zadzwoniła do mnie pacjentka, której 2­letni syn podczas zabawy dokonał ekstrakcji własnego zęba siecznego bocznego szczęki. Ząb został usunięty sznurkiem od żaluzji, który przypadkowo owinął się wokół korony. Ponieważ w dniu urazu nie było możliwe zgłoszenie się z dzieckiem do jakiegokowiek gabinetu stomatologicznego, poprosiłem o zrobienie i przesłanie fotografii zarówno uszkodzonego wyrostka zębodołowego, jak i usuniętego zęba (w załączeniu). Odradziłem zaproponowaną przez matkę replantację zęba i zaleciłem miękką dietę, zimne okłady i jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu w celu przeprowadzenia dokładnego badania. Czy moje postępowanie było właściwe?

Jak uniknąć powikłań znieczulenia przewodowego?

W związku z zabiegiem stomatologicznym zrobiłam 6-letniemu dziecku znieczulenie przewodowe, które utrzymało się jeszcze przez pewien czas po powrocie do domu. W tym czasie dziecko nagryzało wargę, czego skutkiem było znaczne uszkodzenie, które goiło się kilka dni. Co zrobić, by uniknąć tego powikłania?

Stosowanie artykainy u dzieci

W ulotce dołączonej do artykainy przeczytałam, że nie należy jej stosować u dzieci poniżej 4. roku życia. Jakiego zatem znieczulenia powinnam użyć u małego dziecka?

Amputacja miazgi w znieczuleniu u dzieci

Często w zębach mlecznych u dzieci jestem zmuszona dokonać amputacji miazgi w znieczuleniu. Zawsze stosowałem metodę formokrezolową, ale ostatnio dowiedziałem się, że skuteczniejsza jest metoda ekstyrpacji w znieczuleniu.

Odtworzenie drugiego zęba przedtrzonowego

Zaproponowałem pacjentowi wykonanie mostu w celu odtworzenia drugiego  zęba przedtrzonowego. Gdy już zakończyłem leczenie, pacjent  okazał swoje niezadowolenie z tego, że nie poinformowałem go o możliwości odtworzenia braku za pomocą wszczepu zębowego. Prawdę mówiąc, nie proponowałem tego rozwiązania, ponieważ zarówno ząb czwarty,  jak i szósty były leczone endodontycznie. Sugerowałem się również tym, że pacjent zawsze wybierał tańsze rozwiązania.  Czy pacjent może mieć do mnie o to pretensje?

Diagnostyka radiologiczna trudnych przypadków endodontycznych

Na co dzień zajmuję się głównie leczeniem endodontycznym. Czasem zdarza się, że standardowa diagnostyka radiologiczna w postaci zdjęć zębowych jest niewystarczająca. Szczególnie odnosi się to do zębów z dodatkowymi kanałami, zębami powtórnie leczonych bądź z powikłaniami, takimi jak np. perforacje. W jaki sposób najlepiej zobrazować taki ząb, aby wychwycić tego typu anomalie?

Artefakty na skanach CBCT

Zlecając pacjentowi wykonanie badania CBCT przed planowanym leczeniem implantologicznym, często otrzymuję bardzo mało czytelny skan. Jest to związane z licznymi artefaktami (rozbłyskami) spowodowanymi obecnością w jamie ustnej uzupełnień protetycznych stałych bądź już istniejących wszczepów zębowych. Czy jest możliwe wyeliminowanie tych artefaktów lub maksymalne zmniejszenie ich liczby?

Zmiany w podatkach w 2016 roku

Moje pytanie dotyczy zmian w podatkach w 2016 roku. Czy prowadząc własną praktykę stomatologiczną w Warszawie, mogę liczyć na odliczenie od podatku wydatków związanych z nabyciem nowych technologii usprawniających pracę gabinetu?

Diagnostyka próchnicy na powierzchniach stycznych

Od niedawna prowadzę mały gabinet stomatologiczny. Moimi pacjentami są głównie młodzi ludzie. Często odwiedzają mój gabinet kobiety w ciąży i dzieci. Jak w przypadku takich pacjentów prowadzić diagnostykę próchnicy na powierzchniach stycznych oraz przydziąsłowo z pominięciem zdjęć rentgenowskich?