Zadbajmy o kręgosłup

Do gabinetów fizjoterapeutycznych często zgłaszają się stomatolodzy uskarżający się na bóle kręgosłupa. W obiegowej opinii dolegliwości te wiążą się z wykonywanym zawodem i nie da się ich uniknąć. Uważa się, że na stałe wpisały się w  krajobraz chorób zawodowych.

Świat dysku – etiopatologia i diagnostyka

Znany miłośnikom fantastyki pisarz Terry Pratchett umieścił fabułę swych powieści w świecie dysku. Ten płaski ląd leży na grzbietach czterech słoni stojących na wielkim żółwiu. Na przyszłość dysku wpływa tryb życia wielkiego żółwia, ale tylko nieliczni mieszkańcy o tym wiedzą.

Świat dysku – leczenie i profilaktyka

W świecie dysku, stworzonym w wyobraźni pisarza Terry’ego Pratchetta, bogowie grają losami jego mieszkańców. Tę wymyśloną krainę przepełnia magia, za sprawą której problemy znajdują dziwnie nielogiczne rozwiązania. Wiele zależy od wyniku boskiego rzutu kostką. Losy dysków międzykręgowych szczęśliwie poddają się logice, a leczenie związanych z nimi dolegliwości podlega usystematyzowaniu i nie ma nic wspólnego z czarami.

Rozruszać kręgosłup

Profilaktyka bólów kręgosłupa i dolegliwości związanych z jego obciążeniem wiąże się z aktywnym relaksem podczas pracy. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza zawodów wymagających siedzenia.

Szyja kręci głową

Praca w pozycji niekorzystnej dla kręgosłupa wywołuje często zwiększenie napięcia mięśni karku i  ich charakterystyczne zdrętwienie, co w konsekwencji może prowokować lub nasilać wiele dolegliwości, np. bóle głowy. U osób wykonujących zawód związany z taką wymuszoną pozycją z biegiem czasu występuje dodatkowo ograniczenie ruchomości w obrębie obręczy barkowej, zwiększenie lordozy lędźwiowej, osłabienie mięśni przednich szyi i skrócenie permanentnie napiętych mięśni karku. Niekiedy pojawia się też specyficzne zgrubienie, swoisty „garb” na granicy odcinka szyjnego i piersiowego.

Profilaktyka zagrożeń zdrowotnych w grupie zawodowej lekarzy dentystów

Najczęstszymi dolegliwościami, które trapią pracujących zawodowo lekarzy dentystów, są zespół cieśni nadgarstka, tzw. łokieć tenisisty i łokieć golfisty, zespół bolesnego barku, boczne skrzywienie kręgosłupa, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych oraz kręgosłupa.