DODATKOWE MIEJSCA REZYDENCKIE DLA STOMATOLOGÓW

DODATKOWE MIEJSCA REZYDENCKIE DLA STOMATOLOGÓW

Ministerstwo zdrowia opublikowało komunikat o przyznaniu dodatkowo 1359 miejsc rezydenckich lekarzom i lekarzom dentystom, którzy nie zakwalifikowali się do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w postępowaniu przeprowadzonym w dniach 1-31 października 2021 r. Dla dentystów przygotowano dodatkowych 61 rezydentur.

Dodatkowe miejsca rezydenckie minister zdrowia przyznał lekarzom i lekarzom dentystom, którzy zajęli kolejne najwyższe miejsca na liście rankingowej, uwzględniającej również wyniki lekarzy niezakwalifikowanych do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w trybie pozarezydenckim. Dzięki przyznaniu dodatkowych miejsc rezydenckich do odbywania szkolenia specjalizacyjnego zostali zakwalifikowani wszyscy lekarze i lekarze dentyści, dla których w określonym województwie były dostępne wolne miejsca szkoleniowe w jednostkach akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny.

Łącznie w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym 2021 r. po przyznaniu dodatkowych miejsc do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydenckim zostało zakwalifikowanych 3567 lekarzy i lekarzy dentystów. Dla lekarzy dentystów przygotowano dodatkowych 61 rezydentur. Najwięcej dodatkowych miejsc – bo aż 20 – dostępnych jest dla stomatologów w województwie mazowieckim, 14 – w województwie łódzkim, 6 – w Małopolsce. W pozostałych województwach dostępnych jest dodatkowo od 1 do 4 miejsc rezydenckich, choć są regiony – np. województwo lubuskie i kujawsko-pomorskie – gdzie dodatkowych miejsc nie ma w ogóle.

Informacje o zakwalifikowaniu lekarza/lekarza dentysty do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydenckim będą sukcesywnie wprowadzane do Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK), natomiast listy dodatkowo przyznanych miejsc rezydenckich z uwzględnieniem numerów wniosków, opublikują w najbliższych dniach wojewodowie. W tym tygodniu zostaną również przyznane przez wojewodów dodatkowe miejsca w trybie pozarezydenckim.


Źródła: https://www.gov.pl, https://nil.org.pl/