Oczyszczanie jamy ustnej noworodka

Jakich zaleceń powinnam udzielić matce noworodka odnośnie do zachowania higieny jego jamy ustnej? Czy koniecznie oczyszczać bezzębną jamę ustną? Kiedy zacząć stosować szczotkę?
Zasiedlanie jamy ustnej bakteriami próchnicotwórczymi wyprzedza o kilkanaście miesięcy pojawienie się objawów klinicznych próchnicy, a najintensywniejsza kolonizacja występuje między 19. a 31. miesiącem życia dziecka („okno infekcyjności”). Głównym źródłem tych bakterii jest ślina rodziców, zwłaszcza matek. Z najnowszych badań wynika, że im później jama ustna małego dziecka zostanie skolonizowana przez bakterie, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia u niego choroby próchnicowej. Profilaktyka próchnicy w wieku niemowlęcym powinna więc być skoncentrowana na działaniach, które będą opóźniać zasiedlenie jamy ustnej dziecka przez bakterie.

Z jednej strony, należy zalecać matkom unikanie zachowań i czynności, podczas których mogłyby przekazać dziecku ślinę zakażoną bakteriami próchnicotwórczymi (nie należy oblizywać łyżeczek i smoczków dziecka ani używać przyborów toaletowych należących do niego). Z drugiej, u rodziców dziecka, zwłaszcza u matek, jest konieczne obniżenie poziomu S. mutans. Badania wykazały bowiem, że im niższy jest poziom tych bakterii u matek, tym później i mniej intensywnie jest kolonizowana jama ustna dziecka. Dlatego w ramach profilaktyki próchnicy wczesnej u dzieci szczególną opieką należy otoczyć ich matki i wdrożyć następujące działania:
• przeprowadzić sanację jamy ustnej matki, 
• wymagać od matki regularnego wykonywania zabiegów higienicznych,
• zastosować środki przeciwbakteryjne, które skutecznie obniżają liczbę bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej matki.

Różni badacze, na podstawie wyników swoich badań, zalecają matkom i wszystkim osobom opiekującym się dzieckiem regularne, codzienne żucie gumy z ksylitolem, od porodu do ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Dodatkowo, w pierwszych 3 latach życia dziecka, można zastosować u matek lakierowanie zębów lakierem z chlorheksydyną w odstępach 6-miesięcznych.

Oczyszczanie jamy ustnej dziecka należy koniecznie wprowadzić wraz z pojawieniem się pierwszego zęba – wcześniej nie ma takiej potrzeby. Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (EAPD) powinno się szczotkować zęby pastą zawierającą następujące stężenia fluoru:
− w okresie od 6. miesiąca życia do 2. roku życia – 500 ppm F (groszek pasty),
− w okresie od 2. do 6. rż. – 1000 ppm F (groszek pasty).
− po 6. rż. – 1450 ppm F (1-2 cm).

Szczotkowanie powinno być wykonywane co najmniej 2 razy dziennie, koniecznie przed snem nocnym.

dr n. med. Anna Jarząbek
Zakład Stomatologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie