Leczenie stomatologiczne pacjenta z HIV

Zgłosił się do mnie pacjent z zapaleniem miazgi dotyczącym zęba jednokanałowego. Podczas wywiadu podał, że jest zarażony wirusem HIV, ale nie choruje, tj. nie ma jakichkolwiek objawów świadczących o rozwijającej się chorobie. Podjęłam się leczenia, ale nie zastosowałam antybiotyku. Czy powinnam zastosować profilaktycznie antybiotyk podczas leczenia kanałowego? Czy taki pacjent jest zakaźny?
Objawy chorobowe u pacjentów zakażonych HIV pojawiają się przeciętnie po kliku, a nawet kilkunastu latach od zarażenia. Należy jednak pamiętać, że niekiedy, mimo braku symptomów choroby (objawów zauważalnych przez pacjenta), u takiej osoby może być zmniejszona liczba granulocytów we krwi. Jeśli poziom granulocytów spada poniżej 500 w 1 mikrolitrze, decydując się na leczenie kanałowe, należy zastosować antybiotyk. W takim przypadku byłaby również wskazana konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych.

Oczywiście nosiciel wirusa HIV jest potencjalnym źródłem zakażenia. Wprawdzie prawdopodobieństwo zakażenia się jest niskie, to jednak należy się chronić przed ewentualnym zarażeniem, używając rękawiczek (najlepiej podwójnych), maski i okularów ochronnych. Należy także chronić zdrowych pacjentów zgłaszających się do gabinetu. Z reguły procedury profilaktyczne stosowane powszechnie przez lekarzy stomatologów w stosunku do innych zakażeń kontaktowych (chociażby wirusa zapalenia wątroby) są w zupełności wystarczające w przypadku wirusa HIV.

dr hab. n. med. prof. nadzw. Mariusz Lipski
Zakład Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie