Cyfrowa droga w implantologii stomatologicznej

Cyfrowa droga w implantologii stomatologicznej
MS 2020; 12: 47.


Cyfrowa droga w implantologii stomatologicznej

Postęp technologiczny, który widzimy, nie chce w żaden sposób wyhamować. Cyfryzacja wszystkiego, co jest możliwe trwa w najlepsze. Motoryzacyjne marki premium prześcigają się w wymyślaniu czegoś nowego, zamieniają analogowe zegary na cyfrowe wyświetlacze, tradycyjne pokrętła, czy guziki sterujące radiem lub klimatyzacją, również zastępowane są cyfrowymi wyświetlaczami. Aby zdobyć klienta wymyśla się coś, czego nie ma konkurencja, jednocześnie nie zapominając o tym, aby mieć to, co konkurencja już ma.

Takie same trendy, takie same zasady obowiązują w wielu innych dziedzinach gospodarki czy biznesu, między innymi w stomatologii. Cyfryzacja w stomatologii zaczynająca się od programów do obsługi gabinetów, poprzez radiowizjografie, pantomografy, czy tomografy dąży do… no właśnie, dokąd? Czy ktoś jest w stanie stwierdzić, gdzie jest granica?

Kolejnym etapem ucyfrowienia gabinetu wydaje się możliwość tzw. pobierania wycisków cyfrowych za pomocą skanerów wewnątrzustnych. Producenci prześcigają się w promowaniu swoich produktów, oferując coraz to dokładniejsze i szybsze urządzenia. Niestety zapominają o tym, że cena tych urządzeń odstrasza klienta.

Dlatego też wychodzimy naprzeciw wyzwaniom i oczekiwaniom współczesnego świata stomatologii cyfrowej dostarczając elementy i moduły linii technologicznej umożliwiającej przejście na 100% pracę w technologiach cyfrowych zarówno standardowych, jak i hybrydowych łączących wirtualne projektowanie, druk 3D, frezowanie poprzedzonych projektowaniem i wizualizacją trójwymiarową. Jest to istotne z punktu widzenia lekarzy i pacjentów.

To, czego możemy oczekiwać od naszych rozwiązań to cały łańcuch elementów od cyfrowego wycisku, poprzez projektowanie elementów protetycznych, planowanie zabiegów z wirtualnym obrazowaniem i prezentacją bezpośrednio w gabinecie indywidualnych elementów i łączników protetycznych wykonywanych w różnorodnych, w tym również zintegrowanych technologiach.

W cenie urządzeń otrzymujemy również część software’ową. W zintegrowanych programowaniu EXOCAD, EzCAD do projektowania i realizacji celów (Hyperdent, Magics, Nautam, Fictor) zostały zaprojektowane tak, aby praca z nimi była łatwa i szybka. Mamy możliwość eksportu skanów w plikach i przesyłania ich pomiędzy modułami. Możemy skanować wewnątrzustnie, jak również modele czy wyciski. Za pomocą prostego skanowania zgryzu oprogramowanie samo odnajduje okluzję, którą następnie można przeanalizować na czytelnej, kolorowej mapie. Funkcja analizy obszarów podcięć, na podstawie kierunku wprowadzenia (ustawianego automatycznie lub ręcznie), pomaga sprawdzić poprawność oszlifowania zęba przed etapem projektowania odbudowy. Możliwość blokowania lub usuwania obszaru skanowania ułatwia usuwanie ewentualnych artefaktów. Mamy również możliwość wykonywania skanów przed zabiegiem i wykorzystania ich do szybszego skanowania luku po zabiegu. Najnowsza aktualizacja pozwala zaznaczyć linię preparacji, jak również nałożyć geometrię na zeskanowane scanbody.
 
Te wszystkie cechy wraz z niską ceną sprawiają, że hybrydowa, modułowa linia technologiczna jest bardzo wydajnym i nowoczesnym rozwiązaniem, które pojawia się coraz śmielej w gabinetach stomatologicznych i nowoczesnych pracowniach, ułatwiając i przyspieszając pracę lekarzy i techników dentystycznych.

Materiał został przygotowany na podstawie doświadczeń zebranych w czasie prac związanych z projektem „Modułowy, zintegrowany system do wielowymiarowego i wieloprzestrzennego projektowania wstecznego z hybrydową, indywidualnie dopasowaną linią technologiczną do produkcji elementów chirurgicznych w metodach przyrostowych” w ramach REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO NA LATA 2014‑2020 realizowanego przez DentalHolding Sp.z o.o. we współpracy z Politechniką Krakowską.

m
poprzedni artykuł