Zastosowanie formówek podczas wypełniania ubytków

Podczas wypełniania ubytków zlokalizowanych na powierzchniach stycznych używam formówek częściowych. Jednak gdy tkanki zęba są znacznie zniszczone, tj. zarys ubytku jest bardzo przesunięty w kierunku przedsionkowym lub językowym, niestety nie udaje mi się odpowiednio uszczelnić zastosowanej kształtki. Czy jest jakieś inne rozwiązanie?
Jeśli zarys ubytku jest znacznie przesunięty w kierunku językowym lub przedsionkowym, to zasadniczo nie można używać formówek częściowych. W takich przypadkach należałoby użyć tzw. formówki pierścieniowej, która opasuje całą koronę zęba. Ten typ formówki nie zapewnia jednak w niektórych przypadkach uzyskania dobrego punktu stycznego.

Ostatnio na rynku pojawiły się kliny ABC firmy Danville (ryc. 1) do uszczelniania formówek częściowych, a właściwie do dociśnięcia dociętego paska profilowanego, który jako dłuższy spełni lepiej swoje zadanie. Do uszczelnienia paska należy użyć dwu klinów, wprowadzając je pomiędzy formówkę a sąsiedni ząb zarówno od strony językowej, jak i przedsionkowej i tak jak w przypadku stosowania formówki częściowej – docisnąć go poprzez skrzydełka klinów do policzkowej i językowej powierzchni korony za pomocą metalowego pierścienia (ryc. 2). W tym celu koniecznie należy użyć pierścieni wzmocnionych, np. MegaRing (Danville), które gwarantują bardzo dokładne dociśnięcie klinów dzięki odpowiednio wyprofilowanym „nóżkom”. Ich mocniejsza konstrukcja pozwala też na dobrą separację zębów

Oczywiście jeśli stopień zniszczenia korony jest znaczny, nie należy jej odbudowywać materiałem plastycznym, lecz odtworzyć ją wkładem koronowym lub koroną protetyczną.

prof. zw. dr hab. n. med. Mariusz Lipski 
Zakład Stomatologii Zachowawczej 
Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie

 

Ryc. 1. Kliny ABC (Danville). Specjalne wyżłobienie w części klina wprowadzanej w obręb przestrzeni zapewnia jego odpowiednie umieszczenie w stosunku do klina wprowadzonego wcześniej w przestrzeń.

Ryc. 2. Metalowy pasek uszczelniony dwoma klinami ABC dociśniętymi do powierzchni korony za pomocą wzmocnionego pierścienia MegaRing. Dzięki skrzydełkom klinów siła wywierana przez pierścień zostaje równomiernie przeniesiona na pasek, nie powodując jego deformacji (wklęśnięcia), co nastąpiłoby, gdyby nóżki pierścienia kontaktowały się bezpośrednio z paskiem (zdjęcie dzięki uprzejmości firmy Danville).