Stosowanie podtlenku azotu w gabinecie dentystycznym

Czy stosowanie mieszaniny tlenu i podtlenku azotu w gabinecie stomatologicznym bez obecności lekarza anestezjologa jest bezpieczne i czy w ogóle ma sens?
Podtlenek azotu jest gazem anestetycznym, stosowanym w dawkach subanestetycznych (bez utraty świadomości pacjenta) w celu wywołania efektu sedacji (uspokojenia) oraz analgezji (zmniejszenia odczuwania bólu) w trakcie wykonywanego zabiegu. Analgetyczne (przeciwbólowe) i anestetyczne (wyłączające świadomość) właściwości podtlenku azotu zostały poznane już 150 lat temu. Od ponad wieku jest używany w anestezjologii jako lek, który umożliwia zmniejszenie dawkowania innych anestetyków, natomiast od 35 lat jako analgetyk w postaci równomolowej mieszaniny N2O/O2

W przypadku zastosowania równomolowej mieszaniny tlenu i podtlenku azotu (w stosunku 50:50), wykazano bezpieczeństwo użycia tych gazów bez nadzoru anestezjologicznego z uwagi na brak utraty świadomości pacjenta, jak również brak istotnych i zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów powikłań. Lekarz dentysta wraz z personelem pomocniczym musi jednak zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania podtlenku azotu oraz obsługą systemu do podawania mieszaniny.

Liczne badania kliniczne na świecie wykazały celowość stosowania sedacji u pacjentów z dużym poziomem lęku oraz trudno współpracujących dzieci. Biorąc pod uwagę liczbę pacjentów niepodejmujących leczenia stomatologicznego z uwagi na lęk przed bólem, zastosowanie podtlenku azotu w stomatologii może się przyczynić do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej pacjentów w naszym kraju.

dr n. med. Justyna Witalińska-Łabuzek
lekarz, lekarz dentysta
Prywatna Praktyka Stomatologiczna w Jaworznie