Jak wybrać właściwy mikroskop?

Jak wybrać właściwy mikroskop?
Serwis podpowiada (mikroskop) fot. 1
Sebastian Jurczuk
– specjalista ds. endodoncji
i optyki w firmie Marrodent
Pierwszą sprawą, która przychodzi nam na myśl, kiedy mówimy o jakości mikroskopów stomatologicznych, jest „optyka”, a inaczej mówiąc – jakość elementów optycznych i precyzja ich montażu. Rzeczywiście, jest to bardzo istotna cecha urządzenia. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że dla renomowanych producentów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w produkcji mikroskopów i używają wysokiej klasy komponentów, produkcja wysokiej jakości optyki nie jest problemem. Tym bardziej, że mówimy tutaj o stosunkowo niewielkich powiększeniach – w przedziale od 2 do 25 razy. Możemy zatem przyjąć, że parametry optyczne mikroskopów uznanych producentów, takich jak Global, Leica, Zeiss czy Kaps, są bardzo zbliżone.

Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie mikroskopu stomatologicznego? Oto kilka istotnych elementów.

Serwis podpowiada (mikroskop) fot. 2

Światło

Najlepszym i szeroko stosowanym źródłem światła są diody LED, o wysokiej trwałości (ok. 50 tys. godzin), dużej jasności, niskiej temperaturze pracy i – co bardzo ważne – umożliwiające otrzymanie strumienia światła o odpowiedniej dla ludzkiego oka temperaturze barwowej ok. 5500K. Dzięki tym właściwościom mamy do dyspozycji trwałe, jasne i niepowodujące zmęczenia oświetlenie pola zabiegowego. Małe rozmiary i niska temperatura pracy tego typu źródeł światła pozwoliły na zamontowanie modułu światła bezpośrednio w głowicy niektórych mikroskopów (Global A, Leica M320) i tym samym rezygnację ze stosowania drogich i wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne światłowodów, które dodatkowo po pewnym czasie wymagają wymiany z powodu coraz większego tłumienia światła.
 

Ramię mikroskopu

Często podczas zakupu skupiamy się tylko na tym, co widać przez mikroskop. Tymczasem nawet najlepsza optyka i wysokiej jakości oświetlenie zamontowane na niestabilnym ramieniu nie dadzą zadowalającego efektu. To mniej więcej tak, jak zamontować silnik o rewelacyjnych osiągach w samochodzie ze słabymi hamulcami i zawieszeniem. Ramię mikroskopu to bardzo istotna część tego urządzenia, która dzięki solidnej konstrukcji powinna zapewniać łatwą, precyzyjną i płynną zmianę położenia głowicy mikroskopu, bez konieczności blokowania wybranej pozycji. Niedopuszczalne jest również aby po każdej zmianie położenia głowica, a wraz z nią obraz widziany przez mikroskop, „podskakiwały” jeszcze przez kilka sekund, jak to się dzieje w przypadku niektórych konstrukcji.

Serwis podpowiada (mikroskop) fot. 4
 

Ergonomia i łatwość obsługi

Prawidłowo skonstruowane ramię i odpowiedni dobór wyposażenia mikroskopu pozwalają operatorowi przyjąć odpowiednią (ergonomiczną) pozycję przy pacjencie, ograniczając zmęczenie i zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób zawodowych wynikających z wymuszonej i niewłaściwej pozycji ciała lekarza podczas wykonywania zabiegów. Dlatego podstawowym wyposażeniem mikroskopu stomatologicznego powinien być binokular o zmiennym kącie pochylenia w szerokim zakresie (np. od 0 do 220 stopni). Wygodnym rozwiązaniem jest również zastosowanie obiektywu o zmiennej ogniskowej, czyli regulowanej odległości pracy. Niektóre tego typu obiektywy mają zakres regulacji od 200 do 350 mm (aż 150 mm).
Aby zapewnić wygodę pracy, elementy regulacji pozwalające zmieniać powiększenia, natężenie światła, ogniskową czy włączać i wyłączać filtry powinny być umieszczone w zasięgu palców operatora, tak aby ich użycie było możliwe bez odrywania oczu od binokularu.
Mikroskop jest stosunkowo prostym urządzeniem, dlatego też należy unikać konstrukcji wyposażonych w nadmiar pokręteł i przełączników, które niepotrzebnie komplikują obsługę urządzenia i absorbują uwagę lekarza.
 

Możliwość rozbudowy

Przed decyzją o zakupie dobrze jest zapytać o możliwość późniejszego nabycia opcjonalnego wyposażenia mikroskopu, takiego jak np. dodatkowe moduły ergonomiczne lub tor wizyjny. Może się bowiem okazać, że aby mieć możliwość rozbudowy, musimy od razu zakupić droższy model mikroskopu lub też dokupienie np. toru wizyjnego w późniejszym czasie jest znacznie droższe niż zakupienie go od razu.
 

Inne

Ze spraw mniej ważnych, choć nie bez znaczenia, związanych z wyborem odpowiedniego mikroskopu, warto zwrócić uwagę na głośność wentylatora podczas pracy (bywa uciążliwy), łatwość przetaczania urządzenia w wersji jezdnej, jego wielkość po złożeniu i zasięg ramienia po rozłożeniu oraz łatwość serwisowania i czas naprawy.
 
Mam nadzieję, że udało mi się zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw związanych z wyborem mikroskopu i dzięki temu Czytelnicy będą mogli lepiej dopasować sprzęt do swoich oczekiwań, co pozwoli w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje stosowanie mikroskopu stomatologicznego w codziennej praktyce.

Artykuł ukazał się w numerze 5/2018 MS
Grafika mikroskopu: Fotolia.com