Przepchnięcie podchlorynu sodu do tkanek okołowierzchołkowych

Jakie powinno być prawidłowe postępowanie w przypadku przepchnięcia podchlorynu sodu do tkanek okołowierzchołkowych i wystąpienia takich objawów, jak obrzęk czy krwiak?

 

W trakcie płukania kanałów korzeniowych podchlorynem sodu może dojść do jego przepchnięcia poza otwór wierzchołkowy korzenia zęba i w efekcie do uszkodzenia tkanek okołowierzchołkowych. Objawy, jakie się wówczas pojawią, będą przede wszystkim zależeć od objętości i stężenia przepchniętego podchlorynu sodu, predyspozycji pacjenta (nie u wszystkich pacjentów występuje reakcja toksyczno¬ alergiczna) oraz wdrożenia właściwego postępowania. W przypadku przepchnięcia podchlorynu sodu do tkanek przyzębia należy przede wszystkim zapobiec narastaniu obrzęku przez stosowanie zimnych okładów (nawet co 15 minut w ciągu pierwszej doby). Jeśli z kanału obficie krwawi, należy zastosować leczenie otwarte, choć w większości przypadków można kanał zamknąć czasowo. W drugiej dobie zimne okłady należy zastąpić kompresami rozgrzewającymi, by przyspieszyć wchłanianie nacieku zapalnego – można również zalecić pacjentowi płukanie jamy ustnej ciepłą wodą. W przypadku silnych dolegliwości bólowych zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych (nie należy stosować leków upośledzających krzepnięcie krwi). Niezwykle ważne jest poinformowanie pacjenta o zaistniałej sytuacji, ze szczególnym omówieniem procesu zdrowienia. Ewentualna terapia lekami przeciwobrzękowymi jest wskazana w wybranych przypadkach i powinna być konsultowana z lekarzem medycyny (niektórzy zalecają leki sterydowe, inni wyłącznie antyhistaminowe). W większości przypadków wystarczy monitorowane leczenie ambulatoryjne. Jeśli jednak wystąpi obrzęk zagrażający drożności dróg oddechowych (zdarza się to bardzo rzadko), pacjent powinien być hospitalizowany. Postępowanie takie należy również przyjąć w przypadku zagrożenia powikłaniami ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Obrzękowi twarzy towarzyszą często wybroczyny krwawe, które są widoczne na drugi dzień po przepchnięciu podchlorynu sodu. Zasadniczo nie ma potrzeby stosowania antybiotykoterapii, choć niektórzy specjaliści zalecają przyjmowanie antybiotyku w celu uniknięcia wtórnego zakażenia (niebezpieczne jest zropienie krwiaka okolicy podoczodołowej).

Postępowanie w przypadku przepchnięcia podchlorynu sodu zostało opisane szczegółowo w artykule „Przepchnięcie podchlorynu sodu do tkanek przyzębia. Opis przypadku”, zamieszczonym w numerze 4. „Magazynu Stomatologicznego” z 2009 roku, s. 36-39.

Polecamy także nowszy artykuł na ten temat: Katarzyna Kot i Mariusz Lipski, Przepchnięcie podchlorynu sodu poza otwór wierzchołkowy korzenia zęba. Opis przypadku i przegląd piśmiennictwa. MS 7-8/2015 https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a2512/Przepchniecie-podchlorynu-sodu-poza-otwor-wierzcholkowy-korzenia-zeba--Opis-przypadku-i-przeglad-pismiennictwa.html


prof. PUM, dr hab. Mariusz Lipski 
Zakład Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie