Zawody z zakresu symulacji stomatologicznej

Zawody z zakresu symulacji stomatologicznej

Pomorski Uniwersytet Medyczny po raz kolejny gościł studentów stomatologii z 5 uniwersytetów medycznych, którzy przybyli do Szczecina, by wziąć udział w III edycji Międzyuczelnianych Zawodów w zakresie Symulacji Stomatologicznej.

Fotogaleria z zawodów


W rywalizacji, która odbyła się w dniach 14-15 grudnia, uczestniczyło 15 studentów kierunku lekarsko-dentystycznego, tym razem z UM w Łodzi, UM w Poznaniu, UM w Lublinie, UM we Wrocławiu i z PUM w Szczecinie. Zawody zorganizowano w ramach projektu „Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie”.

III Zawody z zakresu Symulacji Stomatologicznej fot. 2

Uczestnicy w ciągu dwóch dni rywalizowali w pięciu konkurencjach, wykonując różne procedury stomatologiczne: opracowanie rozległego ubytku klasy II z odtworzeniem brakującej ściany z użyciem formówki częściowej (Contact Matrix/Mega V prod. Zest – Danville Materials). Tak jak podczas poprzednich edycji zawodnicy rozpoznawali również zęby (oczywiście fantomowe w pow. x 4), rysowali na papierze milimetrowym koronę pierwszego zęba trzonowego żuchwy, wykonywali znieczulenie do otworu żuchwy, a także izolowali pole zabiegowe z wykorzystaniem koferdamu. Nad przebiegiem zawodów czuwało dwóch sędziów: p. prof. Barbara Kochańska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i p. prof. Katarzyna Grocholewicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

III Zawody z zakresu Symulacji Stomatologicznej fot. 1

III Zawody z zakresu Symulacji Stomatologicznej fot. 5

Na uwagę zasługuje wysoki poziom wiedzy i umiejętności, jakim wykazali się uczestnicy spotkania. Stworzona przez nich przemiła atmosfera sprawi, że wydarzenie na długo pozostanie zapamiętane. Zwycięzcami III edycji Międzyuczelnianych Zawodów w zakresie Symulacji Stomatologicznej zostali:

  • I miejsce ex aequo : Wojciech Kumorek i Filip Kotula – obaj z UM w Lublinie

    III Zawody z zakresu Symulacji Stomatologicznej fot. 3

  • II miejsce: ex aequo: Monika Jaroszewska i Michalina Binkiewicz – obie z UM w Poznaniu
  • III miejsce: ex aequo: Oliwia Medycka z PUM w Szczecinie i Violetta Melon z UM w Łodzi

Nagrodzeni studenci oprócz okolicznościowych dyplomów otrzymali także nagrody książkowe. Najlepszy z zawodników został nagrodzony książką Jeffreya P. Okesona Leczenie dysfunkcji skroniowo-żuchwowych i zaburzeń zwarcia, a pozostałym zwycięzcom przyznano książki o tematyce endodontycznej. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czelej wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali roczną prenumeratę „Magazynu Stomatologicznego”.

W imieniu Organizatorów bardzo dziękuję wszystkim zawodnikom za udział w zawodach, miłe słowa po ich zakończeniu i już dziś zapraszam na kolejne spotkania.

Prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski

III Zawody z zakresu Symulacji Stomatologicznej fot. 4