Profesjonalna profilaktyka periodontologiczna

Piaskowanie w gabinecie stomatologicznym
Choroby przyzębia wywierają wpływ na cały organizm człowieka, w szczególności mogą mieć związek z powstawaniem chorób naczyń wieńcowych czy też powikłaniami cukrzycy i chorobami górnych dróg oddechowych.

Rosnąca świadomość zagrożeń, które niosą choroby przyzębia, sprawia, że coraz częściej pacjenci poddają się periodontologicznym zabiegom profilaktycznym wykonywanym w gabinetach stomatologicznych. Jednym z takich zabiegów profilaktycznych jest piaskowanie nad- i poddziąsłowe. Ważne jest tu zastosowanie odpowiedniego rodzaju piasku. Znana z produkcji urządzeń do profilaktyki szwajcarska firma EMS Electro Medical Systems ma w swojej ofercie trzy rodzaje piasku do kompleksowego piaskowania nad- i poddziąsłowego.

Piaskowanie naddziąsłowe
W zabiegu tym wykorzystuje się dwa rodzaje piasku – Classic i Soft. Ich zastosowanie łączą dwie zasady – kierunek piaskowania zawsze od dziąsła w kierunku siecznej zęba oraz konieczność stosowania ssaka.
Najczęściej wykorzystuje się piasek Classic dostępny w pięciu różnych smakach oraz bezsmakowy (neutral) dla pacjentów nietolerujących dodatków smakowych. Podstawą budowy piasku jest dwuwęglan sodu o średniej średnicy kulek mniejszej niż 65 µm. W celu zmniejszenia możliwości zapychania się piaskarek, kulki piasku mają gładkie powierzchnie i są pokryte silikonem zapobiegającym nasiąkaniu wodą. Oprócz usuwania masywnych osadów, piasek ten może znaleźć zastosowanie: • przed lakowaniem i po lakowaniu, • w przygotowaniu powierzchni przed wprowadzeniem wypełnień kompozytowych, • podczas przygotowania powierzchni przed związaniem czy zacementowaniem wypełnień, nakładek, koron i licówek, • do usuwania płytki i przebarwień przed zabiegami wybielania, • do usuwania płytki przed nałożeniem środków uszczelniających, • do usuwania płytki przed leczeniem fluorkiem, • do oczyszczania aparatów ortodontycznych przed ich założeniem, • do oczyszczenia wszczepu zębowego przed wprowadzeniem. Piasku Classic nie powinno się stosować częściej niż raz na pół roku, jest też wymagane każdorazowe wypolerowanie zębów szczotkami lub gumkami.

Piaskowanie

Drugim rodzajem piasku jest piasek Soft o podobnej średnicy kulek, lecz opracowany na bazie glicyny, materiału o zdecydowanie mniejszej twardości niż dwuwęglan sodu, a więc i mniejszej abrazyjności. Piasek ten ma lekko słodki smak, nie zawiera w swoim składzie soli i cukru i bardzo szybko się rozpuszcza, nie zalegając w przestrzeniach. Piasek ten nie nadaje się do usuwania masywnych osadów, jednak znajduje znakomite zastosowanie: • do polerowania, • w przygotowaniu powierzchni przed związaniem czy zacementowaniem wypełnień, nakładek, koron i licówek, • do usuwania płytki przed aplikacją środków uszczelniających, • w usuwaniu płytki nazębnej oraz przebarwień u pacjentów leczonych ortodontycznie, • do czyszczenia zamków ortodontycznych, • do oczyszczenia wszczepu zębowego przed wprowadzeniem. Piasek Soft jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów z wrażliwym przyzębiem, stosowanym w terapii podtrzymującej. Może być często stosowany w profilaktyce bez uszczerbku dla szkliwa oraz w przeciwieństwie do piasku Classic nie wymaga polerowania zębów, gdyż można go użyć do polerowania, zamiast gumek i szczotek.

Piaskowanie1

Piaskowanie poddziąsłowe
Trzecim rodzajem piasku jest piasek Perio stosowany w profilaktycznych zabiegach poddziąsłowych. Jego bazą jest glicyna o średniej średnicy kulek wynoszącej mniej niż 25 µm. Mała średnica ziaren oraz skład piasku gwarantują, że nie zalega on w kieszonkach i jest bardzo przyjazny dla pacjenta (niealergiczny, słodki smak). Jest to również jedyny piasek, którego mieszaninę z wodą i powietrzem można skierować bezpośrednio w kierunku dziąsła, nie powodując krwawienia i bólu u pacjenta. Stosując ten piasek, można nie używać ssaka. Piasek ten może być wykorzystywany we wszystkich piaskarkach profilaktycznych do: • usuwania osadów w okolicy brzegu dziąsłowego, • oczyszczania kieszonek o głębokości do 5 mm, • oczyszczania powierzchni wszczepów w okolicach dziąsła. Stosując specjalne piaskarki do profilaktyki poddziąsłowej Air Flow Perio firmy EMS, można szybko i skutecznie usunąć biofilm z powierzchni korzeni zębów w kieszonkach o głębokości do 10 mm oraz powierzchni wszczepów. Metoda piaskowania poddziąsłowego umożliwia szybką redukcję kieszonek periodontalnych i jest odbierana przez pacjentów jako zabieg bezbolesny.
 

Piaskowanie2