Australia: COVID-19 uderza w stomatologię dziecięcą

Australia: COVID-19 uderza w stomatologię dziecięcą

Z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa australijski rząd, podobnie jak inne na całym świecie, wprowadził ograniczenia, dotyczące między innymi personelu medycznego. Doprowadziło to do powstania poważnej bariery w dostępie do usług stomatologicznych, a wielu Australijczyków musiało odraczać swoje wizyty u dentysty. W najnowszym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne zbadali, w jaki sposób COVID-19 wpłynął na opiekę stomatologiczną wśród dzieci w Australii.

Według wyników badania, pierwszy przypadek COVID-19 w Australii został zidentyfikowany 25 stycznia 2020 roku u podróżnego powracającego z Wuhan w Chinach. Od 23 marca 2020 roku, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, specjaliści dentystyczni w Australii otrzymali porady na temat badań przesiewowych pacjentów oraz wskazówki dotyczące odpowiedniej kontroli zakażeń i właściwego stosowania środków ochrony osobistej. Zostali oni również poinstruowani, aby ograniczyć procedury stomatologiczne generujące aerozole i ograniczyć leczenie stomatologiczne tylko do nagłych i pilnych przypadków.

Naukowcy przeanalizowali dane uzyskane od rządu australijskiego za okres od lutego do września 2020 roku. Skupili się na liczbie usług świadczonych miesięcznie na rzecz dzieci w pięciu kategoriach, a mianowicie diagnostyce, profilaktyce, stomatologii zachowawczej, endodoncji i chirurgii, i porównali te liczby z danymi z 2019 roku.

- Nic dziwnego, że pandemia miała znaczący wpływ na opiekę dentystyczną – w kwietniu świadczono o 86,9% mniej usług, a w maju – 48,1% mniej w całej Australii. Dodatkowo, w sierpniu/wrześniu było około 60% mniej przypadków w stanie Wiktoria podczas drugiej fali koronawirusa – stwierdził dr Matthew Hopcraft, jeden z autorów badania. Podczas gdy oczywiste jest, że opóźnienie tysięcy zabiegów stomatologicznych wpłynęło na zdrowie jamy ustnej dzieci, nadal nie jest jasne, jak daleko idące są skutki COVID-19.

Źródło: www.dental-tribune.com