Namiot do bezpiecznej opieki dentystycznej

Namiot do bezpiecznej opieki dentystycznej

Zabiegi stomatologiczne wykonywane są w bliskiej odległości od ust i nosów pacjentów, a często związane są z wytwarzaniem aerozoli oraz kontaktem z płynami ustnymi i krwią. Stawia to stomatologów w sytuacji wysokiego ryzyka narażenia na zakażenie COVID-19, a także na inne poważne choroby zakaźne.

Naukowcy z National University of Singapore (NUS) wynaleźli przenośną, podobną do namiotu osłonę, która ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się śliny i aerozoli powstających podczas zabiegów stomatologicznych. Dental Droplet and Aerosol Reducing Tent (Dental DART) może być umieszczony wokół głowy pacjenta, aby służyć jako bariera chroniąca stomatologów, pielęgniarki i pacjentów przed bezpośrednim i pośrednim narażeniem na choroby zakaźne takie jak COVID-19. Ponadto Dental DART ogranicza rozprzestrzenianie się aerozoli na powierzchnie środowiskowe, zmniejszając obecność patogenów i potencjalne zanieczyszczenie krzyżowe. Urządzenie to jest adaptacją DART, wcześniejszej innowacji NUS, która chroni pracowników służby zdrowia podczas wykonywania zabiegów generujących krople i aerozole, takich jak intubacja i ekstubacja.

- Dental DART jest ewolucją konstrukcyjną i został przygotowany w celu ochrony lekarzy dentystów i ich pacjentów przed potencjalnymi czynnikami zakaźnymi obecnymi w aerozolach, które powstają podczas zabiegów stomatologicznych - powiedział prof. Freddy Boey, wiceprezes NUS (Innovation & Enterprise).

Jak działa Dental DART

Dental DART jest przezroczystą osłoną w postaci namiotu o głębokości 54 cm u podstawy i wysokości 64 cm. Jego szerokość można regulować w zakresie od 60 do 70 cm, aby dopasować go do foteli dentystycznych o różnych rozmiarach. W zestawie znajdują się trzy porty dostępowe, do których lekarze dentyści i pielęgniarki mogą swobodnie dotrzeć i bezpiecznie wykonywać zabiegi stomatologiczne. Namiot jest mocowany do pomp próżniowych, które są dostępne w fotelach dentystycznych. System ten bezpiecznie usuwa zanieczyszczone powietrze z namiotu, kierując je do systemu odciągowego. Zmniejsza to ilość zanieczyszczonych materiałów, które mają kontakt z rękami klinicysty oraz narzędziami.

- Stworzenie idealnego modelu zajęło nam 3 miesiące. Musieliśmy zaprojektować "uniwersalne zawiasy", które pozwalają na dopasowanie urządzenia do wszystkich modeli foteli dentystycznych, uzyskać odpowiednią konstrukcję pozwalającą na składanie, a także uwzględnić odpowiednie pozycje portów dostępowych - powiedział Sudarshan Anantharaman, współtwórca innowacji.

Dental DART został przetestowany w warunkach klinicznych poprzez pomiar zawartości bakterii na powierzchni lampy fotela dentystycznego oraz na osłonie twarzy noszonej przez stomatologa. Testy zostały przeprowadzone przed i po zabiegach skalowania – o których wiadomo, że znacznie zwiększają zanieczyszczenie powietrza. Wyniki wykazały, że po zabiegu z użyciem DART nie nastąpił wzrost liczby bakterii żyjących na tych powierzchniach. Z drugiej strony, bez użycia namiotu, nastąpił 14-krotny, znaczący wzrost zanieczyszczenia.

Bezpieczniejsze wizyty u dentysty

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (US Bureau of Labour Statistics) zakwalifikowało stomatologów do klasy pracowników o najwyższym ryzyku zakażenia COVID-19, zarówno ze względu na bliskość kontaktu z pacjentami, jak i ekspozycję na choroby. Ponadto inne czynniki zakaźne odpowiedzialne za zapalenie płuc, grypę, zapalenie wątroby, zakażenia skóry i oczu mogą być również przenoszone podczas rutynowych zabiegów stomatologicznych.

- Stomatologia jest istotną dziedziną, która od początku tej pandemii ogromnie odczuła jej skutki. Wielu lekarzy stomatologów w Singapurze wprowadziło całkowity zakaz wykonywania zabiegów generujących aerozole. Choć nałożenie tak skrajnego środka jest zrozumiałe, to jednak pozostawił on tysiące osób bez właściwego leczenia. Dental DART może pomóc w zapewnieniu bezpieczniejszego środowiska w gabinecie dentystycznym oraz zmniejszyć niepokój i stres związany z pandemią COVID-19 u wszystkich zaangażowanych stron - wyjaśnił współwynalazca urządzenia, prof. Mandeep Singh Duggal z Wydziału Stomatologii NUS.

Źródło: www.medicalxpress.com