Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej

Nowe badania przedstawione na dorocznym spotkaniu American Public Health Association udowodniły, że niemowlęta, które są karmione wyłącznie piersią przez sześć miesięcy, są mniej narażone na rozwój chorób jamy ustnej.

Badacze przeanalizowali związek między karmieniem wyłącznie piersią a ryzykiem wystąpienia chorób jamy ustnej u ponad 24 tysięcy dzieci. Stwierdzili, że częstość występowania próchnicy, bólu zębów i ubytków wynosi 9%. Badacze ustalili, że choroby jamy ustnej występowały częściej u niemowląt, które nigdy nie były karmione piersią (12,3%). W rezultacie u tych z nich, które były karmione wyłącznie piersią przez pół roku, prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy, bólu zębów i ubytków było o 28% mniejsze w porównaniu z tymi, które nigdy nie były karmione piersią. Dodatkowo, u niemowląt matek, których stan zdrowia nie był najlepszy, prawdopodobieństwo wystąpienia złego stanu higieny jamy ustnej było około dwukrotnie większe.

Badania sugerują również, że dieta z wysoką zawartością cukrów w okresie karmienia piersią może opóźnić rozwój poznawczy dziecka. Zespół badawczy przyjrzał się 88 kobietom. Wszystkie spożywały soki i napoje o wysokiej zawartości cukru każdego dnia w pierwszym miesiącu karmienia piersią. Badania sugerują, że matki, które po porodzie spożywają napoje cukrowe, ryzykują narażenie noworodków na działanie cukrów poprzez mleko matki. W rezultacie może to prowadzić do gorszego rozwoju poznawczego u niemowląt o prawie dwa lata.

Karmienie piersią jest potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Jak wskazują wyniki badań ma ono wpływ nawet na stan zdrowia jamy ustnej. Należy pamiętać jednak, że karmienie piersią będzie wspomagać rozwój dziecka jedynie, gdy dieta matki będzie odpowiednia.

Źródło: www.dentistry.co.uk