NRL postuluje o zmiany w zakresie świadczeń stomatologicznych

NRL postuluje o zmiany w zakresie świadczeń stomatologicznych

Naczelna Rada Lekarska postuluje o stopniowe "odmrażanie" zaleceń ministerialnych w zakresie opieki stomatologicznej w związku z pandemią COVID-19. Prośba dotyczy w sposób szczególny zdjęcia ograniczeń w peridontologii, ortodoncji i protetyce.

NRL wnioskuje ponadto o możliwość wprowadzenia w stomatologii teleporad oraz o modyfikację zaleceń określających standardy leczenia wymagane przy realizowaniu świadczeń stomatologicznych. Wniosek prof. dr hab. med. Andrzeja Matyja, prezesa NRL, obejmuje również postulat zwiększenia limitu ilości odpadów uprawniających do uproszczonej ich ewidencji. W piśmie czytamy bowiem: "Mając na uwadze, że w czasie epidemii, jak i przez najbliższe kilkanaście miesięcy personel medyczny zużywać będzie znaczne ilości środków ochrony indywidualnej (maseczek, kombinezonów, rękawic, fartuchów) istnieje uzasadniona obawa, że limit uprawniający do prowadzenia ewidencji w sposób uproszczony zostanie przekroczony przez większość placówek i uprawnienie do prowadzenie uproszczonej ewidencji tym samym wygaśnie. Limit ten do końca roku 2021 powinien zostać podniesiony do 170 kg."

Szczegóły dotyczące ww. pisma: https://nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/kontrakty/4769-odmrazanie-zalecen-ministerialnych