Chińscy naukowcy znaleźli sposób na regenerację szkliwa bez użycia wypełnień

Chińscy naukowcy znaleźli sposób na regenerację szkliwa bez użycia wypełnień

Na całym świecie, od lat, naukowcy próbują odtworzyć zewnętrzną warstwę ochronną zębów o skomplikowanej strukturze mikroskopijnych pręcików.

Chińscy badacze z Zhejiang University School of Medicine w Hangzhou ogłosili, że znaleźli sposób na odbudowę szkliwa zębów. Metoda jest prosta i tania. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „Science Advances”.

Szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka. Stanowi barierę chroniącą ząb. Niestety, ulega niszczeniu przez kwasy z pożywienia i napojów. Nie może się samo zregenerować. Jak na razie ubytki w zębach wymagają wypełnień, do których stomatolodzy wykorzystują różne materiały. Są to kompozyty światłoutwardzalne czy chemoutwardzalne, ale też wypełnienia w postaci plomb amalgamatowych czy ze stopów ceramicznych.

Chińscy naukowcy opracowali sposób wytwarzania maleńkich skupisk fosforanu wapnia (głównego składnika szkliwa), mieszając jony wapniowe i fosforanowe z substancją chemiczną o nazwie trimetyloamina. Taka mieszanka w roztworze alkoholu powoduje, że szkliwo formuje się w te same struktury, które widać naturalnie na zębach.

Testy pokazały, że mieszanina nałożona na ludzkie zęby, w ciągu 48 godzin odbudowała warstwę szkliwa do grubości około 2,7 mikrometra.

Uczeni muszą jeszcze udowodnić na testach z udziałem ludzi, że ich metoda będzie działać w „nieprzyjaznym środowisku” w jamie ustnej.
(Źródła: https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/naukowcy-znalezli-sposob-na-odbudowe-szkliwa-zebow, http://wgospodarce.pl/informacje/67888-chiny-wyjatkowe-odkrycie-naukowcow)