Czasy się zmieniają, a my ciągle boimy się dentysty

Czasy się zmieniają, a my ciągle boimy się dentysty

75 proc. pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Z gabinetu dentysty koszmarnie wspominamy przede wszystkim usuwanie zębów.

Ból w trakcie leczenia zębów to jeden z najpopularniejszych stereotypów pielęgnowanych w społeczeństwie od zarania dziejów. Trudno dziś nawet ustalić, kto zaczął, ale nawet najlepiej wykwalifikowanym lekarzom nie pomagały: narzędzia wyjęte niczym z horroru, znieczulenia, które wcale nie znieczulały, czy — jeszcze całkiem niedawno — warunki w jakich przyjmowali w szkolnych gabinetach. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne postanowiło zapytać Polaków, czy spotkanie z dentystą rzeczywiście boli?

klinika bez bolu5
Z odpowiedzi wynika, że 75 proc. pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów. Zdecydowana większość (blisko 77 proc.) pacjentów zaznała bólu w gabinecie stomatologicznym. Bolało połowę respondentów, którzy kiedykolwiek usuwali ząb. Co trzeci pacjent czuje lęk przed wizytą, dla 44 proc. pacjentów strach ma wpływ na częstotliwość wizyt. Co warte uwagi, aż 85 proc. ankietowanych przyznało, że jest w stanie dopłacić do standardowej ceny aby bezboleśnie usunąć zęba.

klinika bez bolu6

— Wyniki są zaskakujące. Brak bólu podczas leczenia jest dla pacjentów jednym z kluczowych warunków regularnego odwiedzania dentysty. Dla wielu to prawie tak samo ważne jak jakość obsługi i kompetencje personelu. Znamienne jest, że więcej osób obawia się bólu niż źle przeprowadzonego leczenia. Nie mam wątpliwości, że lekarze dentyści umieją pracować bezboleśnie, ale dla nas wszystkich to ciekawy materiał do analizy i cenny głos społeczny w dyskusji o niedostatkach opieki stomatologicznej. Tym bardziej, że co czwarty pacjent przyznał, że chodzi do dentysty dwa-trzy razy w roku — zauważa prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

klinika bez bolu7

Wedle badania, dentysty boi się także aż 40 proc. dzieci ankietowanych rodziców.
— Z pewnością nie wolno stygmatyzować najmłodszych doświadczeniami dorosłych. Bez tego trudno prowadzić właściwą profilaktykę czy leczenie, bez tego niemożliwe będzie zmienianie przekonań kolejnych pokoleń. Współczesna stomatologia naprawdę daje wiele możliwości bezbolesnego leczenia, włącznie z usuwaniem mitologizowanych „ósemek”. Mówimy wręcz o nowym trendzie, tzw. stomatologii niskoinwazyjnej, która za cel stawia sobie właśnie mniej traumatyczne zabiegi i szybszy powrót do normalnego życia — podkreśla lek. dent. Kazimierz Szulist, właściciel placówki Implandent z Nakła nad Notecią, uczestnik ogólnopolskiego programu „Klinika bez Bólu”, realizowanego pod Honorowym Patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. 

Warunkiem przystąpienia placówki stomatologicznej do programu „Klinika bez Bólu” jest m.in. udział w szkoleniach certyfikowanych przez PTS. Wyszukiwarka gabinetów dostępna jest na stronie www.klinikabezbolu.pl.

klinika bez bolu 8

— Odpowiednio przeszkoleni stomatolodzy bez problemu potrafią kontrolować swoje urządzenia, tak aby te były: precyzyjne, bezpieczne dla tkanek i kości, skuteczne, bezbolesne i niepowodujące długotrwałej rekonwalescencji. Projektem „Klinika bez Bólu”, w pewnym sensie, walczymy ze stereotypami związanymi z wizytą u stomatologa, zachęcamy do leczenia, przekonujemy, że może być komfortowe dla pacjenta — podkreśla Krzysztof Powolny, dyrektor w firmie Acteon.

Kliniki uczestniczące w programie można rozpoznać po specjalnych naklejkach z logo programu na drzwiach oraz plakatach w recepcjach i poczekalniach. Projekt „Klinika bez Bólu” promowany jest przez spot, w którym ośmioro bohaterów opowiada o metamorfozach związanych z wizytą u dentysty. Na oficjalnej stronie programu oraz w gabinetach biorących udział w programie, wkrótce dostępne będą materiały informacyjno-edukacyjne dla pacjentów.


klinika bez bolu1
klinika bez bolu2
klinika bez bolu3

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO BADANIA ŚWIADOMOŚCI STOMATOLOGICZNEJ POLAKÓW, zrealizowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

W badaniu, przeprowadzonym metodą standaryzowanego wywiadu kwestionariuszowego, techniką CATI, przez Grupę Doradczą Otawa Group, wzięło udział blisko 600 respondentów. 83 proc. z nich ma wykształcenie wyższe lub średnie. Prawie połowa ankietowanych zamieszkuje miejscowości do 49 tys. mieszkańców.