#Jestem Czujny Onkologicznie

#Jestem Czujny Onkologicznie

Akcja #Jestem Czujny Onkologicznie to akcja społeczna promująca wśród lekarzy dentystów czujność onkologiczną. Odbędzie się ona w trakcie tegorocznego KRAKDENTU i przybierze formułę badań przesiewowych na stoiskach wielu znanych firm.

 

Jestem Czujny Onkologicznie – co to za akcja i jaki jest jej cel?

Podczas targów KRAKDENT 2019 po raz pierwszy odbędzie się akcja społeczna #Jestem Czujny Onkologicznie, która ma na celu promowanie czujności onkologicznej wśród lekarzy dentystów. To właśnie oni powinni się stać lekarzami pierwszego kontaktu w rozpoznawaniu podejrzanych zmian w jamie ustnej, a tym samym uratować zdrowie i życie wielu pacjentów.

Z raportu OECD wynika, że statystyczny Polak odwiedza gabinet stomatologiczny 0,8 raza w roku. Obecność zmian na błonie śluzowej jamy ustnej podaje aż 37,8% badanych, ale tylko połowa z nich zgłasza się z tego powodu do stomatologa. Jeżeli w trakcie zwykłego przeglądu stomatologicznego lekarze zwracaliby uwagę także na podejrzane zmiany na śluzówce, to wykrywalność raka we wczesnym etapie jego rozwoju znacząco by wzrosła. Właśnie do tego dąży Fundacja „Z uśmiechem przez życie” i taki między innymi cel przyświeca akcji #Jestem Czujny Onkologicznie.

Poprzez akcję chcemy pokazać jak powinno wyglądać badanie przesiewowe, oraz że lekarz stomatolog powinien być lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworów jamy ustnej. Z naszych doświadczeń wynika, że świadomość i zainteresowanie dentystów tematyką onkologiczną stale rosną. Cieszy nas to, jednak naszym marzeniem jest, aby czujność onkologiczna towarzyszyła każdemu lekarzowi dentyście, a przegląd śluzówki jamy ustnej stał się częścią standardowego przeglądu stomatologicznego.


Jak będzie wyglądała akcja #Jestem Czujny Onkologicznie?

Podczas targów Krakdent 2019 (11-13 kwietnia) odbędzie się akcja #Jestem Czujny Onkologicznie, polegająca na przeprowadzeniu pokazowych badań przesiewowych pod kątem podejrzanych zmian w jamie ustnej. Na stoiskach dużych firm sprzedających unity lekarze z Instytutu Stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzą pokazowe badania przesiewowe za pomocą urządzeń wspomagających wykrywanie potencjalnie kancerogennych zmian.

W trakcie każdego 2-godzinnego bloku przebadamy:

- znane osoby z branży stomatologicznej i nie tylko,

- właściciele i pracownicy firm,

- ochotnicy.

Dentyści będą się mogli również dowiedzieć w jaki sposób przeprowadzać takie badania, na co zwracać uwagę oraz uzyskać informacje na temat nowotworów jamy ustnej.

Akcję organizują: Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”, Instytut Stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Zakład Stomatologii Zintegrowanej, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Zakład Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej) oraz Expo-Kraków – organizator targów Krakdent.


Cel akcji

Celem akcji jest uświadomienie stomatologom, że dzięki czujności onkologicznej mogą uratować zdrowie, a nawet życie swoich pacjentów. Lekarze dentyści często nie wiedzą na co zwracać uwagę podczas badania, a przecież to właśnie oni mogą jako pierwsi rozpoznać niepokojące objawy. Poprzez naszą akcję chcemy pokazać jak powinno wyglądać standardowe badanie kliniczne i badanie przesiewowe, oraz że lekarz stomatolog powinien być lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworów jamy ustnej.

Nasze ostatnie doświadczenia pokazują, że rośnie zainteresowanie dentystów tą tematyką i dlatego pragniemy dotrzeć z akcją #JESTEM CZUJNY ONKOLOGICZNIE do jak największej liczby lekarzy na Targach KRAKDENT®.


Organizatorzy:

#onkologia logo1
#onkologia logo2
#onkologia logo3