Kuraray: Cesarstwo Chemii w Japonii

Kuraray: Cesarstwo Chemii w Japonii

Anna Biernacka-Świenc, prezes zarządu Hager Polonia Sp. z o.o., opisuje swoje wrażenia z pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni i w siedzibie firmy Kuraray, słynącej z technologicznych innowacji w dziedzinie chemii syntetycznej i inżynierii chemicznej.

Japonia 1

Japonia – tajemnica, porządek i duma


Niecałe dwa tygodnie spędziliśmy Japonii, gdzie zaproszono nas ze względu na współpracę z firmą Kuraray. Do Tokio wyruszyliśmy w listopadzie 2017 r., planując zwiedzanie metropolii i wizytę w głównej siedzibie firmy.

Zależało nam, żeby wyruszyć rodzinnietak by dorastające dzieci mogły uczestniczyć w naszym życiu zawodowym. Potraktowano je z niezwykłą uważnością, jak prawdziwych partnerów, co wiązało się z licznymi formalnymi spotkaniami. Po odbytym kursie dokształcającym zachęcano je w przyszłości do rozwoju, kontaktu i współpracy... zawsze się przy tym kłaniając i wypowiadając formuły grzecznościowe.

Japonia 2

Japońska firma Kuraray słynie z technologicznych innowacji w dziedzinie chemii syntetycznej i inżynierii chemicznej. Produkty Kuraray w wielu dziedzinach są wiodące na świecie. W Europie zachwycamy się np. efektowną kopułą Reichstagu w Berlinie, która została wykonana ze specjalnego odpornego szkła produkowanego przez Kuraray.

Główna siedziba firmy mieści się w Tokio, dokładnie przy bramie Cesarskich Ogrodów. Szklany wieżowiec sąsiaduje z drewnianymi dachami niskich ogrodowych budynków. Przy wejściu ochrona jednocześnie sprawdza turystów i gości biznesowych.

Japonia 9

Wysoka kultura osobista i uprzejmość obowiązuje na każdym kroku. Japońska grzeczność jest powszechnie znana, nikt nie chce nikogo urazić. Gdziekolwiek się udaliśmy, wszyscy witali nas ukłonem i niezrozumiałą dla nas formułką. Gdy zapytaliśmy przechodnia o drogę, szybko wskazał w telefonicznej aplikacji kierunek i towarzyszył nam do wskazanego miejsca.

W kraju, w którym pociąg porusza się bezszelestnie, przejeżdżając przez wieżowiec w centrum miasta, co chwilę zza nowoczesnych budowli wyłania się fragment drewnianej świątyni. Pierwszym wrażeniem z wizyty w Japonii jest cisza, czystość i powściągliwość. Przy tym wszystkim może nieco zaskakiwać brak koszy na śmieci. Nam samym po pewnym czasie zaczęło się wydawać, że jesteśmy zbyt głośni. W Japonii nikt nie trąbi, nie krzyczy. Głośne zachowanie oznacza brak szacunku dla innych.

Japonia 4a

Nasi partnerzy przywitali nas krótkim wykładem na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie adhezji. Największym zaskoczeniem był fakt, że trzy z obecnych na rynku produktów okazały się wytworem prowadzącego. Firma słynie z rewolucyjnych rozwiązań w dziedzinie adhezji, pierwsza wprowadziła na rynek samotrawiący system wiążący. Od tej pory zmieniło się podejście do tkanek zęba. Wyznaczono nowy kierunek, który polegał na zastosowaniu jak najmniej agresywnych składników, na wykorzystaniu tego, co naturalne.

Japonia 8


Byliśmy pod wrażeniem relacji między firmą a Tokijskim Uniwersytetem Medycznym: wspólne badania, testy, profesorowie współpracujący z producentem. W Europie nie jest to tak oczywiste... Na historycznych fotografiach przedstawiających Kuraray od momentu powstania często można zobaczyć profesorów w firmowych laboratoriach.

Japonia 7a


W siedzibie firmy zaskoczyła nas skromność pomieszczeń, a zarazem ich egzotyka. W sali za recepcją stały naturalnej wielkości alpaki, przystrojone kolorowymi ozdobami. Poza tym minimalistyczne stoły i krzesła. Prostota i powściągliwość we wszystkim, także w wystroju wnętrz. Na półkach produkty firmowe, buty ze skóry wyprodukowanej chemicznie i przedmioty codziennego użytku, które pozyskuje się z włókien poliwęglanu. Kuraray słynie z innowacyjności produktów, żywic syntetycznych i drobnych chemikaliów.

Japonia 9a 
Trzeba przyznać, że Japonia to kraj kontrastów - spacerując po ulicach tokijskiej dzielnicy Harajuku, nie mogliśmy się nadziwić odważnym strojom młodych Japonek, włosy we wszystkich kolorach, przedziwne nakrycia głowy. Nawet zwierzęta są przebrane - nas zaskoczyły psy w okularach.

Japonia 6  Japonia 7

Pobyt w Japonii był bardzo intensywny i pełen przygód. Był dla nas lekcją tolerancji i dobrych obyczajów. Wiele z nich chętnie od razu przenieślibyśmy do kraju - najbardziej podobało nam się to, że wszędzie można zostawić swoje rzeczy i nikomu do głowy nie przyjdzie, aby się nimi zainteresować. W Japonii wskaźnik przestępczości jest najniższy na świecie...

Autor: Anna Biernacka-Świenc

Japonia 3