Sztuka przekonywania

Dlaczego zachowujemy się w dany sposób? Dlaczego ubieramy się często podobnie jak ludzie z naszego otoczenia? Już od pierwszych naszych dni, uczymy się przez naśladowanie innych. Jest to często nieświadomy proces, który niegdyś zapewniał nam przetrwanie w grupie. Czy tego chcemy czy nie, codziennie na różne sposoby i w różnych obszarach życia wywieramy na siebie wzajemny wpływ

Stomatolog w roli menadżera

Dlaczego pacjenci odchodzą do konkurencji? Powodów i przyczyn jest wiele. Każdy widzi ten problem z innej perspektywy, często w zależności od własnych doświadczeń. Z jednej strony możemy poszukiwać przyczyn wynikających z bezpośredniego otoczenia konkurencyjnego, ale mogą one również tkwić w samych pacjentach.

Czy lekarz to też sprzedawca?

Czy lekarz, wykonując swój zawód, jest automatycznie skazany na to, żeby pracować od świtu do nocy? Czy większe zarobki muszą oznaczać więcej pracy? Co tak naprawdę przeszkadza lekarzowi w zarabianiu większych pieniędzy?

W poszukiwaniu równowagi

6.00 rano. Zrywasz się na dźwięk budzika. Szalone tempo – jak co dzień. Uff, dzieci już trochę podrosły, więc mogą ubrać się same. Dobrze jeszcze pamiętasz poranne szaleństwo sprzed lat. „Tego nie ubiorę, tego nie lubię, tego nie chcę!”  Jedno masz już z głowy, ale ktoś musi nakarmić rodzinę. Rany! Kto w tym tygodniu miał zrobić zakupy?! Wszystko na Twojej głowie. Uruchamiasz plan B. Ciastko i kawa po drodze. Do pracy wpadasz spóźniona. Dzisiaj pacjent poczekał, ale zdarza się, że trzeba przełożyć wizytę na kolejny termin. W ciągu dnia spóźniło się jeszcze kilku pacjentów. Atmosfera coraz bardziej się zagęszczała. Po takim dniu wracasz do domu i padasz wykończona. Codzienność? Czujesz się coraz bardziej zmęczona, mniej szczęśliwa? Jak zachować w tym codziennym pędzie równowagę?

W drodze do zmiany nawyków

„Musi Pani zmienić dietę”. „Powinien Pan więcej się ruszać”. Każdy lekarz wypowiada taką formułę co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Zasadnicze pytanie dotyczy kwestii, ilu pacjentów stosuje się do tego typu zaleceń. Nie trzeba posiłkować się statystykami, żeby rozglądając się dookoła, gołym okiem stwierdzić, że nasze społeczeństwo w zawrotnym tempie dogania kraje z najwyższym wskaźnikiem otyłości. Polskie badania prowadzone w latach 2003-2007 z udziałem dorosłych Polaków (wiek: 20+) pokazują, że 40,3% mężczyzn i 28,4% kobiet ma nadwagę i liczba ta z roku na rok rośnie.

Redukowanie parafunkcji z wykorzystaniem metody Keizen

Oczywistą sprawą jest fakt, że obok profesjonalnych zabiegów jakie wykonuje stomatolog integralną rolę w leczeniu odgrywają działania profilaktyczne oraz działania edukacyjne pacjentów. Jak jest skuteczność edukowania pacjentów? Ilu pacjentów stosuje się do zaleceń lekarskich? W praktyce widzimy, że niestosowanie się do zaleceń lekarskich jest bardzo częstym problemem i każdy lekarz spotyka się z nim w swojej pracy na co dzień.