TREND Z TIKTOKA, KTÓRY PRZERAZI KAŻDEGO DENTYSTĘ

TREND Z TIKTOKA, KTÓRY PRZERAZI KAŻDEGO DENTYSTĘ

Marzeniem wielu osób jest posiadanie pięknych, równych, białych zębów. Aby je uzyskać są w stanie zrobić wszystko. Niestety niekiedy to „wszystko” oznacza korzystanie z porad, które mogą nie tylko zrujnować stan zębów i zdrowie jamy ustnej, ale również narazić na niewyobrażalne koszty późniejszego leczenia.
 
Na TikToku były już filmiki przedstawiające szlifowanie zębów pilnikiem do paznokci, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych włosami z głowy, czy przygryzanie jawline ball dla uzyskania mocno zarysowanej żuchwy. Poznajcie kolejny „trend” stomatologiczny - na TikToku pojawiły się nagrania z wybielaniem zębów nadtlenkiem wodoru... Jedno z nich  ma aż 20 000 000 wyświetleń. Jego bohaterką jest młoda kobieta, która nakłada nadtlenek wodoru wprost z butelki na zęby. Efekt wybielenia jest oszałamiający, ale o skutkach ubocznych kobieta już nie wspomina.
 
– Nadtlenek wodoru jest najpopularniejszą substancją stosowaną podczas wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych, ale to dentysta dobiera odpowiednie stężenie i czas trwania zabiegu. (…) Połączenie nadtlenku wodoru z sodą oczyszczoną to połączenie wybuchowe. Nadtlenek wodoru ze względu na swój kwaśny odczyn rozmiękczy szkliwo, przez co drobinki sody oczyszczonej z łatwością uszkodzą jego powierzchnię - ostrzega dr Monika Stachowicz, stomatolog Centrum Periodent w Warszawie.
 
– Nadtlenek wodoru jest substancją do stosowania prawie wyłącznie w gabinetach stomatologicznych. (…) Stosowany zgodnie z przeznaczeniem, pod okiem specjalistów, jest bezpieczny i dobrze wybiela zęby. Jednak nierozważne używanie, zwłaszcza preparatów pochodzących z niewiadomych źródeł, może skutkować nadwrażliwością, osłabieniem szkliwa, narażeniem na próchnicę, a nawet stratą zęba. Jeśli marzysz o pięknym uśmiechu, to lepiej daj sobie spokój z trwonieniem pieniędzy na cudowne kuracje zainspirowane Internetem. Zapytaj specjalisty, jak i czy można wybielić zęby, a przede wszystkim: skąd u nas wzięły się przebarwienia. Może się okazać, że wystarczy zwykła higienizacja, aby zęby były już znacząco bielsze – mówi Ryszard Górkiewicz, dentysta z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.
 
Samodzielne wybielanie zębów nadtlenkiem wodoru może się tragicznie skończyć i prowadzić do wielu problemów, w tym m.in.:
  • mikrouszkodzeń w strukturze zęba, w tym do uszkodzenia miazgi zębowej,
  • podrażnienia błon śluzowych,
  • recesji dziąseł, czyli cofania się dziąseł,
  • rozmiękczenia szkliwa i tym samym uszkodzenia jego powierzchni.
Zabieg ten na własną rękę jest bardzo niebezpieczny zwłaszcza, że użycie nadtlenku wodoru posiada liczne przeciwwskazania, jak: wiek poniżej 18 lat, choroba Parkinsona, epilepsja, cukrzyca, ciąża, karmienie piersią.
 

Źródło: https://zdrowie.radiozet.pl