NAUKOWCY Z UNIVERSITY OF OTAGO I UK OPRACOWALI URZĄDZENIE DO ODCHUDZANIA

NAUKOWCY Z UNIVERSITY OF OTAGO I UK OPRACOWALI URZĄDZENIE DO ODCHUDZANIA

Naukowcy z University of Otago i UK opracowali pierwsze na świecie urządzenie do odchudzania, które pomoże w walce z globalną epidemią otyłości.
 
Dental Slim Diet Control to urządzenie wewnątrzustne zamontowane przez dentystę do górnych i dolnych tylnych zębów. Wykorzystuje rozwiązania magnetyczne z unikalnymi, wykonanymi na zamówienie śrubami blokującymi. Pozwala użytkownikowi otworzyć usta tylko na około 2 mm, ograniczając w ten sposób możliwość spożywania stałych pokarmów. Pozwala na stosowanie płynnej diety, nie ogranicza oddychania czy mówienia. Biorący udział w badaniu zespołu naukowców z University of Otago i UK, stracili średnio 6,36 kg w ciągu dwóch tygodni i wykazywali dużą motywację do kontynuowania swojej „podróży odchudzającej”.
 
Prof. Paul Brunton - Pro-Vice-Chancellor  University of Otago Health Sciences, uważa, że urządzenie będzie skutecznym, bezpiecznym i niedrogim narzędziem dla osób walczących z otyłością. Jest zakładane przez dentystę, może zostać odblokowane przez użytkownika w nagłych wypadkach i być wielokrotnie zakładane i zdejmowane.
 
Prof. Brunton twierdzi, że - Główną barierą dla ludzi w udanej utracie wagi jest przestrzeganie zaleceń, a to pomaga im wypracować nowe nawyki, pozwalając im na przestrzeganie diety niskokalorycznej przez pewien czas. Dental Slim Diet Control to nieinwazyjna, odwracalna, ekonomiczna i atrakcyjna alternatywa dla zabiegów chirurgicznych. Faktem jest, że z tym urządzeniem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji.
 
Ostatnie badania wykazały, że 1,9 miliarda dorosłych na całym świecie ma nadwagę, a 650 milionów jest otyłych. Nadwaga lub otyłość powoduje około 2,8 miliona zgonów rocznie. Szacuje się, że około 57% dorosłej populacji świata będzie zmagało się nadwagą lub otyłością do 2030 roku. Jak podaje prof. Brunton - U osób otyłych mogą występować objawy psychologiczne, w tym zakłopotanie, depresja i utrata poczucia własnej wartości, mogą cierpieć na zaburzenia odżywiania wraz z stygmatyzacją i dyskryminacją.
 
Dental Slim Diet Control może być szczególnie pomocne dla osób, które muszą schudnąć zanim będą mogły poddać się operacji oraz chorych z cukrzycą, u których utrata masy ciała może zapoczątkować remisję. 
 
Jak podaje prof. Brunton - Wymagane są alternatywne strategie, które mogą zapobiec operacji lub zmniejszyć wagę przed operacją, a tym samym uczynić ją łatwiejszą i bezpieczniejszą. Piękne jest to, że gdy pacjenci są już wyposażeni w urządzenie, po dwóch lub trzech tygodniach mogą odłączyć magnesy i przejść na mniej restrykcyjną dietę. Pozwoli to na stopniowe podejście do utraty wagi, wspierane radą dietetyka, umożliwiającą realizację długoterminowych celów odchudzania.
 
Pacjenci otrzymują narzędzie do otwierania urządzenia w nagłych wypadkach, ale żaden z uczestników badania nie musiał z niego korzystać. Chociaż wszyscy opisali urządzenie jako tolerowane, konstrukcja została od tego czasu ulepszona, zmniejszając ją, aby poprawić komfort funkcjonalny i estetykę. 
 
Prof. Brunton mówi - To trudne podwórko. Pacjenci, którzy naprawdę chcą to zrobić, muszą być zaangażowani. Ale dla tych ludzi, którzy naprawdę walczą – i spójrzmy prawdzie w oczy, to miliony ludzi na całym świecie – jest to sposób na przywrócenie im normalnego stylu życia. Dental Slim Diet Control może rzeczywiście pomóc wielu ludziom.
 
Zespół badawczy składał się z Prof. Paul Brunton, Dr Jithendra Ratnayake, Dr Peter Mei, Dr Arthi Veerasamy z University of Otago, Dr Jonathan Bodansky z Leeds, Dr Richard Hall z RMH Consultancy Leeds. Artykuł został opublikowany w Brunton PA, Ratnayake J, Bodansky J i wsp. An intraoral device for weight loss: initial clinical findings. British Dental Journal. 2021: DOI: 10.1038/s41415-021-3081-1.


Źródło: https://medicalxpress.com,
https://www.nature.com