PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ POMOCNY W WALCE Z COVID-19

PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ POMOCNY W WALCE Z COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Claude Bernard Lyon I w Lyonie we Francji, przeprowadzili pierwsze tego rodzaju badanie, które wykazało, że płyn do płukania jamy ustnej  zawierający w swoim składzie cyklodekstrynę i Citrox® obniża znacznie poziom aktywności wirusa SARS-CoV-2 w jamie ustnej już po jednym płukaniu, wspomagając układ odpornościowy w zwalczaniu początku infekcji.

W trakcie poszukiwania skutecznego przeciwwirusowego płynu do płukania jamy ustnej, badacze zidentyfikowali dwie substancje, które w połączeniu okazały się szczególnie obiecujące w zmniejszaniu ilości wirusa SARS-CoV-2 w jamie ustnej. Mowa tu o:
  • cyklodekstrynie, która jest naturalnym cyklicznym oligosacharydem, stosowana jest do ochrony przed wirusami i zapobiegania nieprzyjemnemu oddechowi,
  • formule Citrox®, która jest mieszanką organicznych związków roślinnych, mających szerokie działanie przeciwbakteryjne.

Aktywność przeciwwirusowa organicznej mieszanki bioflawonoidów zawartych w płynie została już wcześniej potwierdzona, lecz dowody na ich działanie przeciwko SARS-CoV-2 opierały się do tej pory jedynie na badaniach przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych za pomocą komputera. Teraz przeprowadzono je z udziałem pacjentów.
W badaniu wzięło udział 176 pacjentów chorych na COVID-19, którzy trzy razy dziennie płukali jamę ustną płynem Perio Plus Regenerate.

Naukowcy odkryli, że już pojedyncze płukanie ust przyniosło znaczące efekty. Pierwsze płukanie zmniejszyło ilość wirusa w jamie ustnej o 71% już po 4 godzinach. Siedem dni po pierwszym użyciu, trzy codzienne płukania miały istotny wpływ na zmniejszenie ładunku SARS-CoV-2 w ślinie u 50% dorosłych z najwyższym poziomem wiremii na początku. Według jednego z członków zespołu badawczego - prof. Denisa Bourgeois, płyn działa jak bariera ochronna przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Dzięki przeciwbakteryjnemu i przeciwwirusowemu działaniu wspiera zdrowie jamy ustnej, ale i może odegrać ważną rolę w zmniejszaniu ogólnego ryzyka zakażenia.


Źródło: informacja prasowa