Wysoki poziom płytki nazębnej zwiększa ryzyko COVID-19

Wysoki poziom płytki nazębnej zwiększa ryzyko COVID-19

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Birmingham sugeruje, że nagromadzenie płytki nazębnej i zapalenie przyzębia zwiększa prawdopodobieństwo koronawirusa. Eksperci podkreślają, że higiena jamy ustnej zwalczająca płytkę nazębną może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkiej infekcji COVID-19. Co więcej, że niektóre składniki produktów do płukania jamy ustnej są bardzo skuteczne w zabijaniu wirusa SARS-CoV-2.

Jeden z członków zespołu badawczego - Iain Chapple - profesor periodontologii na Uniwersytecie w Birmingham, powiedział „Ten model może pomóc nam zrozumieć, dlaczego u niektórych osób występuje choroba COVID-19, a u innych nie”. „Może to również zmienić sposób, w jaki zarządzamy wirusem. Na przykład odkrywanie tanich lub nawet bezpłatnych metod leczenia nakierowanego na jamę ustną i ostatecznie ratowanie życia”.

 

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Birmingham twierdzi, że choroba dziąseł sprawia, że stają się one bardziej "nieszczelne", a to pozwala mikroorganizmom łatwiej dostać się do krwi. Proste środki, jak stosowanie konkretnych płynów do płukania jamy ustnej, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych w celu zmniejszenia gromadzenia się płytki nazębnej, staranne szczotkowanie zębów, a nawet przeprowadzanie płukanek słoną wodą, aby zmniejszyć stan zapalny dziąseł, mogą przyczynić się do zredukowania stężenia wirusa SARS-CoV-2 w ślinie. Z całym artykułem na ten temat można się zapoznać na łamach Journal of Oral Medicine and Dental Research.

 

Źródło: https://dentistry.co.uk