Dlaczego stomatolodzy powinni znać objawy boreliozy?

Dlaczego stomatolodzy powinni znać objawy boreliozy?

Pod koniec sierpnia 2019 roku pacjentka zarezerwowała pilną wizytę u swojego stomatologa, gdyż poprzedniej nocy obudził ją ból zęba. Jej objawy obejmowały również intensywny ból w szczęce, skroni i szyi, któremu towarzyszyło mrowienie na dolnej lewej wardze i lewej stronie języka. W nocy miała również poty i dreszcze oraz dziwne uczucie w ramieniu i lewej ręce. Pomimo dokładnych badań, ani jej lekarz dentysta, ani endodonta, do którego ją skierowano, nie znaleźli żadnych nieprawidłowości w uzębieniu. Wizyta na izbie przyjęć szpitala w Halifax wykluczyła zarówno atak serca, jak i udar. Dopiero gdy dzień później na udzie pacjentki pojawił się guzek zapalny, lekarz rodzinny pacjentki był w stanie zdiagnozować boreliozę.

Przypadek ten jest tematem pracy, którą Isabel Mello, adiunkt na Wydziale Stomatologii, opublikowała wraz z endodontą z Halifax, Johnem Petersem, i adiunktem Wydziału Stomatologii Chrisem Lee w Journal of Endodontics w czerwcu 2020 r. –  „Neuropatia naśladująca ból zęba u pacjenta, u którego zdiagnozowano boreliozę”.

- To było dla mnie szokujące, że znam kogoś, kto ma boreliozę - mówi dr Mello, wyjaśniając swoje zainteresowanie tym przypadkiem. - Jest to poważna choroba, która może objawiać się różnymi symptomami, takimi jak ból orofacjalny, gorączka i ból w klatce piersiowej. Jeśli nie ma oczywistego ukąszenia kleszcza, borelioza może pozostać nierozpoznana, przynosząc pacjentowi wiele cierpienia – dodaje.

Nowa Szkocja – obszar zagrożony zachorowaniem na boreliozę

Borelioza jest wywoływana przez bakterię, która jest rozprzestrzeniana przez zakażone kleszcze. Zgodnie z publikacją rządu Nowej Szkocji, „Wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i ratowników medycznych w zakresie leczenia boreliozy w Nowej Szkocji”, cała prowincja Nowa Szkocja jest „obszarem zagrożonym” boreliozą. Pacjentka przed postawieniem diagnozy była na campingu w dwóch obszarach wysokiego ryzyka w Nowej Szkocji. Nie jest to jednak typ pytania, które zazwyczaj zadaje się podczas wizyty u lekarza dentysty.

Chociaż sezon na kleszcze oficjalnie rozpoczyna się w kwietniu, są one aktywne przez cały rok. W rzeczywistości, jeśli temperatura wynosi powyżej 4°C, kleszcze są aktywne. Wczesne wykrycie i leczenie są ważne, aby zapobiec poważniejszym schorzeniom, takim jak zapalenie stawów, problemy z układem nerwowym i zapalenie serca, które wpływa na układ  bodźcotwórczo-przewodzący serca.

- Ból w okolicy orofacjalnej nie jest rzadkim objawem boreliozy. Chociaż jedną z diagnoz, które przedstawił endodonta, była neuralgia nerwu trójdzielnego, która jest jedną z postaci boreliozy, ostateczne rozpoznanie choroby jest trudne bez widocznego miejsca ugryzienia lub wysypki - mówi Dr. Mello.

Osoba z boreliozą może odczuwać bóle stawów skroniowo-żuchwowych, bóle głowy i nerwobóle. Objawy neuropatii w obszarze orofacjalnym, takie jak drętwienie, kłucie lub mrowienie, ostry, kłujący, pulsujący lub piekący ból, mogą imitować ból zębów i mogą skłonić pacjentów do odwiedzenia lekarza dentysty w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje dolegliwości.

Co należy wiedzieć

- Każdy pracownik służby zdrowia – w tym lekarz dentysta – powinien być świadomy czynników ryzyka zachorowania na boreliozę, znać jej objawy oraz brać pod uwagę boreliozę jako rozpoznanie różnicowe w przypadku nietypowego bólu w okolicy orofacjalnej. Jest to szczególnie ważne, gdy nie ma oczywistego ukąszenia kleszcza - mówi dr Mello.

Dr Mello sugeruje, aby pracownicy służby zdrowia rozważyli zadawanie bardziej szczegółowych pytań, w tym o ostatnie zmiany w ogólnym stanie zdrowia pacjenta i podróże do obszarów wysokiego ryzyka. Zaleca również, aby rozważyli dalsze skierowania i współpracę z innymi lekarzami.

- Opóźniona diagnoza jest frustrująca i niepokojąca zarówno dla pacjenta, jak i dla pracowników służby zdrowia. Ta choroba może być również śmiertelna, dlatego lekarze dentyści również odgrywają ważną rolę w pomocy we wczesnym diagnozowaniu boreliozy - mówi dr Mello.

Źródło: www.medicalxpress.com