Rak jamy ustnej – spadek wykrywalności przez koronawirusa

Rak jamy ustnej – spadek wykrywalności przez koronawirusa

Matthew Garrett, dziekan wydziału chirurgii stomatologicznej w Royal College of Surgeons, powiedział, że zmiany w sposobie wizyt pacjentów w czasie pandemii doprowadziły do zwiększenia ryzyka powikłań w jamie ustnej.

W wywiadzie dla The Times, Garrett powiedział, że wirtualne i telefoniczne konsultacje sprawiają, że klinicystom trudno jest wykryć „drobne zmiany w tkance miękkiej” w jamie ustnej, które mogą być zmianami nowotworowymi. W rezultacie pacjenci prezentują bardziej zaawansowany nowotwór jamy ustnej.

Spadek wykrywalności

Dzieje się tak, ponieważ, jak wynika z danych dotyczących frekwencji w gabinetach stomatologicznych, wizyty stomatologiczne w ostatnim kwartale 2020 r. spadły o siedem milionów. Podczas trwania pandemii pojawiły się wyraźne obawy dotyczące braku wykrywalności w przypadku raka jamy ustnej. Nastąpiło to po dwuipółmiesięcznym zamknięciu gabinetów dentystycznych podczas pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii.

Najnowsze dane z Healthwatch England pokazują utrudnienia w dostępie pacjentów do opieki stomatologicznej, która po 12 miesiącach nadal jest problemem. Analizując skargi publiczne w okresie od października do grudnia 2020 r., organizacja stwierdziła, że dostęp do stomatologii pozostaje utrudniony dla ponad siedmiu na dziesięć osób (72%).

Informacje zwrotne od pacjentów

Dane obejmują również:

  • Opóźnienia w czasie leczenia, które wymieniali niektórzy pacjenci, wynosiły od dwóch miesięcy do dwóch lat oczekiwania na wizytę.
  • Inni dzwonili do ponad 40 gabinetów dentystycznych, próbując znaleźć dentystę w ramach NHS
  • Pacjenci zaczęli wyrywać własne zęby w wyniku problemów z dostępem do gabinetów.
  • Ponadto, prawie trzech na pięciu (58%) wyraziło negatywne nastawienie do stomatologii, w porównaniu do 51% w poprzednich trzech miesiącach.

Wzrósł natomiast poziom pozytywnych opinii na temat stomatologii – więcej niż jeden na dziesięciu pacjentów (12%) wyraziło się pozytywnie. Dla porównania w okresie od lipca do września 2020 r. był to jeden na 25 pacjentów (4%).

Źródło: www.thetimes.co.uk, www.dentistry.co.uk