24-godzinna przerwa w higienie jamy ustnej prowadzi do powikłań

24-godzinna przerwa w higienie jamy ustnej prowadzi do powikłań

Badania wykazały, że zaledwie 24-72-godzinna przerwa w higienie jamy ustnej może prowadzić do spadku poziomu „dobrych bakterii jamy ustnej”.

Badania przeprowadzone w Qingdao Institute of Bioenergy and Bioprocess Technology (QIBEBT) wykazały, że niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduje powstawanie bakterii, które wywołują choroby dziąseł i przyspieszają starzenie się mikrobiomu jamy ustnej. Uczestnikom badania polecono, aby przez trzy tygodnie stosowali optymalne zasady higieny jamy ustnej. Miało to na celu zmniejszenie zapalenia dziąseł i stworzenie zdrowych warunków wyjściowych do badania. Naukowcy przeprowadzili analizy genetyczne populacji bakterii w dziąsłach uczestników badania w trakcie zachodzących w niej zmian. Dodatkowo przeprowadzono analizy chemiczne cząsteczek produkowanych przez bakterie. Zarejestrowano również reakcje immunologiczne uczestników badania. Zespół odkrył, że nastąpił gwałtowny spadek w obecności betainy. Według doniesień, odgrywa ona rolę przeciwzapalną w chorobach zapalnych.

Analogicznie, podczas gdy obecność „dobrych bakterii” spadła, nastąpił znaczny wzrost „złych bakterii”. Dotyczyło to obecności typów bakterii kojarzonych z pacjentami cierpiącymi na paradontozę, jednakże w tym momencie nie było żadnych oznak ani symptomów choroby. Dodatkowo zespół stwierdził, że mikrobiom jamy ustnej postarzał się o równowartość około jednego całego roku w czasie krótszym niż miesiąc.

- Po zaledwie 28 dniach zapalenia dziąseł stwierdziliśmy, że uczestnicy badania mieli „wiek mikrobiologiczny jamy ustnej” osób o rok starszych - powiedział Huang Shi, jeden z badaczy kierujących tym badaniem. Xu Jian jest dyrektorem Single-Cell Center w QIBEBT i głównym autorem badania. - Zauważyliśmy również nagłe „starzenie się” bakterii w jamie ustnej - powiedział.

Źródło: www.dentistry.co.uk