Jak dbać o dziąsła? Kilka praktycznych porad od Curaprox

Jak dbać o dziąsła? Kilka praktycznych porad od Curaprox

Szczotkując zęby często zapominamy o dziąsłach. A za pomocą tradycyjnej szczoteczki nie docieramy do wszystkich miejsc, w których może rozwinąć się próchnica. W pozostawionych przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się bakterie powodujące stany zapalne. Dlatego podczas czyszczenia zębów krwawią nam dziąsła. Myślimy, że może się to zdarzyć każdemu, a jeśli to tylko odrobina krwi, to prawdopodobnie nie jest to nic poważnego… jeszcze! Nawet jej niewielka ilość w jamie ustnej jest zwykle oznaką zapalenia dziąseł, która może stać się bardzo poważna, jeśli nie zostanie usunięta. Dobra wiadomość jest taka, że choroby dziąseł można odwrócić poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej, ale najlepiej jest im zapobiegać, aby nie dopuścić do ich rozwoju!

curaprox

Manualna szczoteczka czyści jedynie 70% powierzchni zębów, czyli z zewnętrz i wewnątrz. Co z pozostałymi 30%? Przestrzenie międzyzębowe są najbardziej narażone na osadzanie się płytki nazębnej. Ich zaniedbanie może prowadzić do poważnych uszkodzeń np. próchnica w szczelinach międzyzębowych lub zapalenie dziąseł, ale może być również przyczyną nieświeżego oddechu. Marka Curaprox przedstawia kilka wskazówek dla utrzymania zdrowych dziąseł i zębów.

Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe
Te krytyczne obszary są niedostępne dla tradycyjnej szczoteczki, a nawet dla nici dentystycznej. Dobrym rozwiązaniem będą szczoteczki międzyzębowe, które idealnie sprawdzą się w przypadku ciasnych przestrzeni międzyzębowych (np. Curaprox z linii CPS prime) i w przypadku większych (np. CPS perio). Wystarczą dwa ruchy do przodu i do tyłu, by trudnodostępne miejsca były wyczyszczone.

curaprox 2

Myj zęby uważnie i dokładnie
Przynajmniej dwa razy dziennie. Wiele problemów związanych z zębami jest spowodowanych niewłaściwym szczotkowaniem. Delikatne czyszczenie to najlepszy sposób na usunięcie płytki nazębnej i zapobieganie jej tworzeniu się. Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni, z połową włókien na dziąsłach, a z połową na zębach. Poruszaj się po małych, delikatnych kręgach. Zacznij od najtrudniejszych miejsc – wewnętrznej strony zębów i tylnych zębów trzonowych. Spróbuj myć zęby świadomie kontrolując to, co robisz, aby nie pomijać nawet najmniejszych obszarów.

Regularnie wymieniaj szczoteczkę
Bardzo ważna jest wymiana szczoteczki w równych odstępach czasu. Rozważ jednak wcześniejszą wymianę, jeśli w międzyczasie przechodziłeś infekcję lub gdy włókna wyglądają już na zużyte. Niewymieniona po infekcji szczoteczka może stać się przyczyną powtórnego zakażenia i choroby. Stara szczoteczka do zębów może być źródłem bakterii, a także z czasem może twardnieć, przez co jest bardziej szkodliwa dla zębów i dziąseł oraz mniej skuteczna w usuwaniu biofilmu.

Ogranicz słodką i kwaśną żywność
Słodycze to wróg numer 1. Bakterie uwielbiają cukier, bo to ich podstawowe źródło pożywienia. Im więcej cukru trafia do ust, tym łatwiej rozmnażają się bakterie. Cukier także przekształca się w kwas, który może zniszczyć szkliwo zębów, prowadząc do powstawania ubytków. Zachowaj zrównoważoną dietę, która pozytywnie będzie wpływać nie tylko na dobre samopoczucie, ale również na zdrowy stan jamy ustnej.

Źródło: Curaprox