NIL interweniuje ws szczepień grupy zero

NIL interweniuje ws szczepień grupy zero

Naczelna Izba Lekarska skierowała wniosek do Ministra Zdrowia o udostępnienie danych liczbowych lekarzy i lekarzy dentystów zarejestrowanych do szczepienia oraz poddanych szczepieniu pierwszą dawką. Powodem jest chaos wywołany chociażby mylnymi komunikatami z systemu informatycznego. 

Według informacji zebranych przez NIL, lekarze i lekarze dentyści w mailach do izb lekarskich od kilku tygodni informują o poważnych trudnościach w realizacji nawet ustalonego terminu szczepienia. Pod koniec stycznia opublikowano dane przekazane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące stanu wyszczepienia lekarzy i lekarzy dentystów, z których wynikało, że zaszczepionych jest 94% lekarzy i jedynie 57% stomatologów. 

Ciągle wpływają również informacje o problemach ze szczepieniem personelu (poza lekarzami stomatologami) poradni stomatologicznych, kolejnych przesunięciach terminow podania pierwszej dawki i przesunięciach terminów podania drugiej dawki.

NIL ma również obawy związane z działaniem systemu informatycznego, ponieważ lekarze, którzy zostali niedawno zaszczepieni otrzymują informacje o przesunięciu szczepienia lub propozycję zgłoszenia chęci poddania się szczepieniu i podanie danych personelu. Obawy budzi również komunikat w sprawie decyzji wstrzymania szczepień grupy "zero" i kontynuowania szczepień seniorów.

W celu uzyskania lepszego obrazu sytuacji Prezes NRL skierował do Ministra Zdrowia wniosek o udostępnienie danych liczbowych lekarzy i lekarzy dentystów:

  • zarejestrowanych do szczepienia,
  • poddanych szczepieniu pierwszą dawką

z podziałem na województwa i grupę zawodową (L/LD).

Źródło: www.nil.org.pl