Szczepionka przeciwko COVID-19 dla lekarzy dentystów

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla lekarzy dentystów

Pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej powinni mieć priorytetowy dostęp do szczepionki COVID-19 – zaleca brytyjski Połączony Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Do raportu JCVI odniosło się Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (BDA), wzywając do włączenia lekarzy stomatologów do grup zawodowych, które otrzymają szczepionkę jako pierwsi. Jeśli będzie ona dostępna na terenie Wielkiej Brytanii, nie powinno być żadnych niejasności co do statusu lekarzy dentystów pracujących zarówno w placówkach państwowych, jak i prywatnych.

Jak napisano w raporcie, „pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej, którzy walczą z koronawirusem na pierwszej linii frontu, są bardziej narażeni na zakażenie COVID-19, a tym samym na transmisję wirusa na pacjentów. Dlatego podanie szczepionki pomoże w utrzymaniu ich odporności”.

– Dobrze, że pracownicy służby zdrowia stoją w kolejce po szczepionkę przeciwko COVID-19 – powiedział dr Dave Cottam, przewodniczący Komisji ds. Praktyk Stomatologicznych BDA. – Nie może się jednak powtórzyć sytuacja, jakiej doświadczyliśmy w związku ze szczepieniami na grypę i statusem „pracownika kluczowego. Lekarze dentyści – zarówno pracujący w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS), jak również pracujący w prywatnych gabinetach – są pracownikami służby zdrowia, którzy walczą na pierwszej linii frontu i dlatego potrzebują ochrony. Dzięki temu możemy nadal świadczyć usługi na rzecz naszych pacjentów. Szczepionka może być jeszcze w fazie opracowywania, ale już teraz potrzebna jest jasne określenie, które grupy zawodowe będą miały do niej dostęp jako pierwsze – dodał Cottam.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy brytyjski rząd nie określił jednoznacznie statusu „kluczowych pracowników” zespołów dentystycznych. W związku z tym pojawiły się problemy na przykład z dostępem do opieki nad dziećmi w czasie lockdownu czy z bezpłatnym programem szczepień przeciwko grypie dla lekarzy związanych z NHS. Pismo dotyczące tego programu zostało wysłane do wszystkich lekarzy, w tym stomatologów. Później jednak stwierdzono, że bezpłatna szczepionka nie przysługuje lekarzom dentystom pracującym na terenie Wielkiej Brytanii.

Źródło: www.dentistry.co.uk