Lampy biobójcze wykorzystywane w trakcie pandemii COVID-19

Lampy biobójcze wykorzystywane w trakcie pandemii COVID-19
Gabinety lekarskie, gabinety stomatologiczne, przychodnie, laboratoria, a nawet trakty operacyjne - to miejsca, które są narażone w sposób szczególny na występowanie różnorodnych wirusów, bakterii czy innych drobnoustrojów. Są to także te miejsca, które w sposób szczególny powinny dbać o sterylność przestrzeni. Najczęściej, w celu eliminowania niekorzystnych czynników, montowane są w nich lampy bakteriobójcze, które charakteryzują się wysoką skutecznością działania.
Lampy te są niewątpliwie najbardziej efektywnymi urządzeniami do dezynfekcji powietrza w celu podniesienia i utrzymania czystości mikrobiologicznej. Skutecznie niszczą nie tylko bakterie, ale także wirusy, pleśnie, zalążki grzybów - jednocześnie nie powodując skażenia chemicznego. Ograniczają też zasadniczo używanie innych środków chemicznych.   

Przy dezynfekcji pomieszczeń z wykorzystaniem lamp należy uwzględnić fakt, że lampy o różnej mocy mają także różny zasięg:
- lampy o mocy 108 W - skutecznie zdezynfekują pomieszczenie do 35m2
- lampy o mocy 72 W - pomieszczenie do 25m2
- lampy o mocy 36 W - przestrzeń 15m2.

Niezwykłą zaletą używania lamp biobójczych jest ich niska waga, poręczność uchwytu i wyjątkowa skuteczność, która pozwala na przestawianie lampy przez każdego. Dzięki temu zamiast jednego pomieszczenia, jesteśmy w stanie zdezynfekować kilka, różnych gabarytów. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że lampy dezynfekcji bezpośredniej mogą być używane jedynie po opuszczeniu pomieszczeń przez ludzi.

Nowym rozwiązaniem zaproponowanym przez nieliczne jeszcze firmy są lampy przepływowe, w których dezynfekcja odbywa się na zasadzie naświetlana promieniami UV-C powietrza przepływającego przez lampę. Dzięki wymuszonej cyrkulacji powietrze zostaje naświetlone i oczyszczone w przestrzeni lampy zanim powróci do pomieszczenia. Jest to rozwiazanie dużo bezpieczniejsze, gdyż może być wykorzystywane nawet w pomieszczeniach, w których przebywa sporo osób. Rozwiązanie stosowane jest np. w lampach UV-C Sterilon, których skuteczność w dezynfekcji pomieszczeń wynosi ok. 99,9%. Ich dodatkowym plusem jest estetyczny wygląd, przypominający nieco kolumny głośnikowe. 

W dobie pandemii COVID-19 warto zabezpieczyć swoje miejsce pracy poprzez używanie środków ochrony bezpośredniej, ale także dzięki praktycznym rozwiązaniom zwiększającym czystość pomieszczeń, w których pracujemy.