Czy koronawirus przenosi się na gazetach?

Czy koronawirus przenosi się na gazetach?

International Media News Association (INMA) ustosunkowało się do zapytań czytelników z całego świata, zaniepokojonych możliwością zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 poprzez kontakt z różnego rodzaju drukami, w tym czasopismami i gazetami papierowymi. Na podstawie informacji uzyskanych z czterech niezależnych źródeł - WHO, The Journal od Hospital Infection, National Institute of Allergy and Infection Diseases oraz John Innes Centre - stwierdzono, że dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem przez kontakt z gazetą lub innym materiałem wykorzystywanym do wydruków.

WHO podkreśla również, że co prawda wirus może utrzymywać się na niektórych powierzchniach, ale ryzyko zakażenia jest nieznaczne. Z badań opublikowanych na łamach "The New England Journal of Medicine" wynika, że patogen najdłużej utrzymuje się na powierzchniach gładkich (do 3 dni na plastiku i stali nierdzewnej), jednak transmisja wirusa spada o połowę co 66 minut kontaktu z powietrzem. Oznacza to, iż po 6 godzinach od osadzenia się patogenu żywotność wirusa spada do 2% i dotyczy wszystkich powierzchni mających kontakt z powietrzem. 

Dużo krócej wirus jest w stanie przetrwać na powierzchniach porowatych, do których zaliczamy papier czy karton. Szacowany czas przetrwania koronawirusa na powierzchni porowatej wynosi zaledwie 24h i zmniejsza się wraz z dostępem do powietrza i promieniowania UV wytwarzanego choćby przez słońce.

To dobra wiadomość zarówno dla wszystkich moli książkowych, jak i czytelników gazet i magazynów.

Szczegóły informacji: https://www.inma.org/blogs/earl/post.cfm/zero-incidents-of-covid-19-transmission-from-print-surfaces