Rewolucja w leczeniu próchnicy?

Rewolucja w leczeniu próchnicy?
Próchnica to jedna z najczęstszych chorób zębów. Jest prawie tak powszechna, jak grypa. Badania opublikowane w dokumencie „Monitoring stanu zdrowia jamy ustnej” wskazują, że w Polsce w populacji 40 latków na próchnicę zębów cierpi ponad 99 procent osób. Dość powszechnym problemem jest również próchnica u dzieci, która dotyka prawie 84 procent pociech, w tym 77 procent 5-latków, 89 procent 7-latków i 85 procent 12-latków. Jeśli zmiany nie są zbyt głębokie, leczenie polega na oczyszczeniu zniszczonej tkanki twardej i wypełnieniu ubytku za pomocą specjalnych materiałów. A co jeśli te działania można zastąpić jedną cząsteczką? Naukowcy z Hongkongu stworzyli peptyd o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i remineralizujących, które moga pomóc w zapobieganiu, a być może także leczeniu próchnicy.
Odkryta cząsteczka łączy peptyd ślinowy histatynę 5 i związek chemiczny fosfoserynę, który wykazał właściwości remineralizacji zębów. Badania opublikowane w ACS Applied Materials & Interfaces wykazały, że połączenie tych dwóch czynników może stworzyć silniejszy peptyd niż pojedynczy element. 

Jak czytamy w badaniu: "W porównaniu do swojego oryginalnego endogennego peptydu, zsyntetyzowany bioaktywny peptyd wykazywał statystycznie istotne wyższe powinowactwo wiązania do powierzchni zęba, silniejsze tłumienie demineralizacji i pewne promowanie remineralizacji zębów [...] Zdolność peptydu do hamowania tworzenia biofilmu Streptococcus mutans i adhezji S. mutans na powierzchni zęba nie uległa zmianie po syntezie".

Aby stworzyć cząsteczkę, naukowcy najpierw zsyntetyzowali fosfoserynę i histatynę 5 w pojedynczy peptyd. Przetestowali właściwości antaryków, demineralizacji i remineralizacji nowej cząsteczki Sp-H5 przy użyciu ponad 100 plastrów zęba. Cząsteczka okazała się bardzo skuteczna w zwalczaniu bakterii tworzących próchnicę S. mutans  i w ciągu 24 godzin zniszczyła większość biofilmów S. mutans. 

Co prawda cząsteczka wydawała się obiecująca z kilku powodów, jto ej właściwości demineralizacji i remineralizacji nie były znacząco lepsze niż szkliwo pokryte samą histatyną 5. Cząsteczka jest również daleka od zastosowań klinicznych i jest bardzo mało prawdopodobne, że rozwiązania z nią związane zastąpią  konieczność wiercenia i wypełniania zmian w zębach.

Niemniej naukowcy uważają, że pewnego dnia cząsteczka może być obiecującym dodatkiem do codziennych rytuałów związanych z zapobieganiem próchnicy. 


Background photo created by freepik - www.freepik.com