Świat bez bólu!


Kamila Wojtulewska-Hańczaruk, SeptodontWywiad z Kamilą Wojtulewską-Hańczaruk, Dyrektorem Generalnym Septodont na Europę Centralną i Wschodnią oraz kraje CIS
Logo akcji Septodont - Tu nie boli

 

 

 

 


Dlaczego firma Septodont zajęła się bólem? Skąd pomysł na taki film?

Problem strachu przed bólem w gabinecie stomatologicznym jest znany nie tylko profesjonalistom, ale przede wszystkim pacjentom. Chociaż żyjemy w XXI wieku, wizyta pacjenta w gabinecie stomatologicznym nadal kojarzy się głównie ze strachem przed bólem. Często na bazie własnych traumatycznych doświadczeń z przeszłości, zasłyszanych historii lub po prostu – powielanych stereotypów – pacjenci w nieskończoność odwlekają myśl o wizycie u dentysty.
Septodont, jako światowy lider w dziedzinie kontroli bólu dostarcza profesjonalistom na całym świecie kompleksowe rozwiązania w tym zakresie. Jesteśmy nie tylko producentem największej na świecie liczby ampułek znieczuleń miejscowych*, ale również igieł, bezpiecznych systemów iniekcji, żeli i spray’ów powierzchniowych, a także – tu ciekawostka – jedynego na świecie preparatu odwracającego skutki znieczulenia (OraVerse). To właśnie dzięki niemu pacjent dwa razy szybciej niż zwykle może pozbyć się przykrego wrażenia odrętwienia po zabiegu stomatologicznym. Nasze laboratoria nieustannie pracują nad nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami w tej dziedzinie oraz ulepszaniem produktów będących już na rynku. Nowością oferowaną obecnie profesjonalistom jest bardzo entuzjastycznie przyjęty komputerowy system do iniekcji – Dentapen.
Celem nadrzędnym jest całkowite wyeliminowanie bólu w gabinecie stomatologicznym, a co za tym idzie również strachu przed wizytą.

Septodont. Świat bez bólu

Czy jest to sposób na dobrą kampanię marketingową, czy także coś więcej?

Zdecydowanie więcej. Mając doświadczenia z pracy w innych globalnych korporacjach śmiało mogę powiedzieć, że Septodont to pod wieloma względami firma wyjątkowa. Nie notowana na giełdzie, będąca wciąż w rękach jednej rodziny, obecnie zarządzana przez przedstawiciela trzeciego jej pokolenia. Tutaj działalność filantropijna oraz poczucie swego rodzaju misji odgrywają znaczącą rolę. Przykładem mogą być chociażby powołanie do życia Septodont Foundation, czy różnorakie akcje pomocowe i charytatywne, w które włączamy się z pełnym zaangażowaniem. Jesteśmy oczywiście firmą komercyjną i obłudą byłoby stwierdzenie, że nie zależy nam na sprzedaży naszych produktów. W rozumieniu Zespołu Septodont ma to być jednak naturalną konsekwencją naszych działań w zakresie ekspertyzy, kompleksowości i najwyższej jakości oferowanych rozwiązań. Działania edukacyjne oraz propagowanie tematu wśród stomatologów i pacjentów wychodzą daleko poza wiedzę o samych produktach i są filarem naszego holistycznego podejścia do tematu.

Dla pacjenta korzyści z leczenia bez bólu są jasne. A jakie korzyści zyskuje lekarz prowadzący oraz gabinet?

Mówiąc najkrócej: „spokojny pacjent to spokojny lekarz, który może się skupić na swojej pracy”. Jest to jednak spory skrót myślowy, bo naprawdę długo można by na ten temat mówić. Strach przed bólem oznacza dla lekarza odwoływane wizyt oraz nieregularne wizyty jego stałych pacjentów. To także ich migracja do innych gabinetów w stałym poszukiwaniu mniej traumatycznych doznań, jak również powód, dla którego część pacjentów wcale nie pojawia się w ich gabinetach stomatologicznych. I odwrotnie: gabinet, w którym pacjent czuje się odpowiednio zaopiekowany oraz posiada wiedzę dotyczącą poszczególnych etapów zabiegu, którym nie towarzyszą dolegliwości bólowe, nie tylko sam chętnie i terminowo zgłasza się na leczenie i terminowe przeglądy, ale także poleca taki gabinet swoim bliskim.

W jaki sposób chcecie „usunąć” ból zęba ze wspomnień pacjentów?

Nie uda nam się wymazać traumatycznych wspomnień z faktycznie przeżytych przez pacjentów doświadczeń. To zadanie dla doświadczonego psychologa, a terapia ma charakter długoterminowy. My mówimy, że ten ból nie jest do niczego potrzebny i w ogóle nie powinno do niego dochodzić. Tak naprawdę nie musimy usuwać bólu zęba ze wspomnień pacjenta, ponieważ w zamyśle prowadzonego przez nas programu – bólu po prostu tam nie ma.

Septodont. Świat bez bólu
Co to za program?

TU NIE BOLI to program, czy też szeroko pojmowana koncepcja, która w założeniu ma „odczarować” strach przed gabinetem stomatologicznym. Aby do tego doszło, w pierwszym etapie musimy kompleksowo przeszkolić lekarzy dentystów. Dwudniowe szkolenie Tu nie boli to program zawierający w sobie elementy psychologii, marketingu i profesjonalnej obsługi, a także farmakologię, techniki wykonywania znieczuleń, potencjalne powikłania miejscowe, dawkowanie leków u pacjentów specjalnych (dzieci, kobiety w ciąży, pacjenci z chorobami serca), a także niezbędne w tym celu akcesorium oraz aspekty prawne. Jesteśmy przekonani, że tak przeszkoleni specjaliści będą w stanie zapewnić bezstresowe i bezbolesne zabiegi stomatologiczne. Dlatego właśnie to ich gabinety będziemy polecać w kolejnym etapie programu, tym razem kierowanego już bezpośrednio do pacjentów.

Czy w ramach programu przeszkoliliście już jakichś lekarzy?

Tak, i muszę przyznać, że niezwykłą frajdę sprawiają nam bardzo pozytywne oceny kursu. To oczywiście w znakomitej części zasługa naszego Zespołu Wykładowców, który nie tylko opracował naprawdę świetny autorski program, ale też posiada niezwykłą umiejętność przekazywania niejednokrotnie skomplikowanej wiedzy w lekki i przystępny sposób.
Muszę przyznać, że bardzo często pierwszą reakcją w rozmowach z dentystami na temat szkolenia z kontroli bólu są stwierdzenia typu: „przecież codziennie robię znieczulenia i dobrze sobie z tym radzę”, „o czym chcecie mówić przez dwa dni szkolenia poświęconego kontroli bólu? – ewentualnie wystarczy godzina lub dwie”. Za każdym razem, kiedy udaje nam się przekonać taką osobę, że jednak warto poświęcić swój cenny czas omawianej tematyce, a po odbytym szkoleniu słyszymy, że naprawdę było warto i uczestnik jest zaskoczony tym, jak wiele można na ten temat powiedzieć i jak duża liczba aspektów wpływa na ostateczne postrzeganie przez pacjenta wizyty i na jego potencjalne doznania bólowe – odczuwamy prawdziwą dumę. Jest to praktyczna wiedza, która już następnego dnia może być przez lekarza wykorzystana w jego praktyce klinicznej.

Septodont. Świat bez bólu

Jak wygląda cykl szkoleniowy?

Szkolenie w ramach certyfikowanego przez OIL programu „Tu nie boli” trwa dwa dni. Lekarze dosłownie „zanurzają się” w tematyce szeroko pojmowanej kontroli bólu. Ponieważ są to małe grupy (maksymalnie 15-osobowe) jest wystarczająco dużo czasu na dyskusje, wymianę doświadczeń oraz ćwiczenia praktyczne. Obecnie pracujemy także nad kontynuacją programu, czyli dalszym rozwojem przeszkolonych już lekarzy, tak aby umożliwić im utrwalanie zdobytej wiedzy i służyć profesjonalnym wsparciem w codziennych wyzwaniach. O tym jednak pomówimy za chwilę.

Czy każdy gabinet stomatologiczny może przystąpić do programu?

To, że jesteśmy firmą produkującą najwyższej jakości produkty premium nie oznacza, że kierujemy je tylko do wąskiej grupy „wybrańców”. Podobnie jest z naszymi działaniami w obszarze edukacji. Zależy nam na tym, aby docelowo każdy lekarz dentysta w Polsce mógł powiedzieć o swoim gabinecie czy klinice „tu nie boli”. Co istotne, za wzięcie udziału w programie nie pobieramy żadnej opłaty ani nie wymuszamy przy tej okazji zakupu jakichkolwiek materiałów czy sprzętu, co byłoby równoznaczne z warunkowaniem przystąpienia do programu. Jedynym kosztem jest udział w szkoleniu, które również jest przez nas dotowane, bowiem koszt jego organizacji – w małej grupie i przy zapewnieniu możliwie najlepszych warunków oraz wykładowców – jest znaczący. Po naszej stronie są też wszelkie działania marketingowe mające na celu propagowanie programu wśród pacjentów, materiały marketingowe dla lekarzy i tym podobne.

Czy szkolicie również lekarzy nie posiadających własnej praktyki?  

Oczywiście. Zarówno tych zgłaszających się indywidualnie, jak i pracowników wielostanowiskowych praktyk, które zgłaszają się do nas w celu certyfikowania całej placówki.

Chcecie powiedzieć, że świat bez bólu zęba jest możliwy?
Stanowczo tak! My zaś czujemy się odpowiedzialni nie tylko za dostarczenie wiedzy i oprzyrządowania profesjonalistom, ale także za uświadamianie pacjentów poprzez polecanie przeszkolonych w tym zakresie placówek i lekarzy.


*Septodont produkuje powyżej 600 milionów ampułek znieczuleń miejscowych rocznie, co oznacza, że na całym świecie wykonywanych jest średnio 15 iniekcji na sekundę.
Źródło: wewnętrzne dane firmy.
poprzedni artykuł