Mali stomatolodzy na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Mali stomatolodzy na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Studenci Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie poznają tajniki stomatologii.

W sobotę 25 maja 2019 r. Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie, której kierownikiem jest prof. dr hab. Mariusz Lipski, gościła stu studentów kolejnej edycji Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego.

DUM-PUM1

DUM-PUM2

Dzieci z wyjątkowym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały szczegółowo, na czym polega praca lekarza dentysty i jak wyposażony jest gabinet stomatologiczny. Wzięły udział w specjalistycznym pokazie dotyczącym metod utrzymania higieny jamy ustnej. Poznały budowę zębów, oglądały ubytki próchnicowe w powiększeniu lup i mikroskopów zabiegowych, a następnie próbowały swoich sił w odtwarzaniu anatomii zębów, rzeźbiąc je z mydła.

DUM-PUM6

DUM-PUM9

Dla wszystkich studentów przygotowano też ciekawe szkolenia na temat replantacji zębów stałych. Po wysłuchaniu prezentacji dotyczącej postępowania w przypadku złamania korony oraz całkowitego zwichnięcia zęba każdy z uczestników dokonał na fantomie replantacji zęba, symulując sytuację, jaka może się rzeczywiście zdarzyć. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące zagadnień poruszanych podczas spotkania, uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia wraz z instrukcją postępowania w przypadku złamania korony lub wybicia zęba, a dzięki uprzejmości firmy Oral B otrzymali również szczotki i pasty.

DUM-PUM4

DUM-PUM3

DUM-PUM8

Dziecięcy Uniwersytet Medyczny to projekt unijny realizowany w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

dr n. zdr. Włodzimierz Dura