Sezon na ukąszenia os, pszczół i szerszeni coraz bliżej

Sezon na ukąszenia os, pszczół i szerszeni coraz bliżej
Opublikowano dnia : 15.05.2019

Zbliżające się lato to dobra okazja na przypomnienie, że ukąszenie osy czy pszczoły może być nie tylko nieprzyjemne ale nawet zagrażać zdrowiu i życiu. Dlatego zwłaszcza latem zwracajmy szczególną uwagę na otoczenie, w tym na naszych fruwających przyjaciół.

Miejscowe reakcje alergiczne na użądlenie osy, pszczoły czy szerszenia nie zawsze są groźne. Wyjątek stanowią reakcje na użądlenie okolicy gardła i języka.

W reakcji na użądlenie możliwe jest wystąpienie reakcji miejscowej lub systemowej. O ile reakcje miejscowe (zwłaszcza u osób nie uczulonych na jad owadów) mają charakter łagodniejszy, to w sytuacji wystąpienia ciężkich reakcji systemowych możliwe jest nawet zagrożenie życia.

Osoby cierpiące na alergię na jad dzięki immunoterapii jadem owadów  mogą jednak poczuć się bezpieczniej – „immunoterapia alergenowa jest leczeniem bardzo skutecznym. Jest to metoda, która chroni 90-100% pacjentów z alergią na jad osy i ponad 80% tych, którzy reagują alergicznie na jad pszczoły”.

(oprac. na podstawie materiałów: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C452616%2Calergolog-odczulanie-ratuje-zycie-ludziom-z-alergia-na-jad-pszczoly-osy-i)