Zdrowe dziąsła, piękny uśmiech

Zdrowe dziąsła, piękny uśmiech

Z okazji Światowego Dnia Zdrowych Dziąseł, obchodzonego 12 maja, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencję prasową „Zdrowe dziąsła, piękny uśmiech”. Przedstawiciele PTP skomentowali m.in. najnowsze doniesienia dotyczące związku bakterii występujących w zapaleniu przyzębia z chorobą Alzheimera i innymi schorzeniami ogólnymi. Zachęcali także lekarzy dentystów do włączenia się w międzynarodowe inicjatywy służące profilaktyce chorób przyzębia.

Choroby dziąseł a zdrowie ogólne

Zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i periimplantitis to przewlekłe stany zapalne przyzębia, które
w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, dotykają 8 na 10 osób w wieku 35 lat i więcej [1].  Wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce pod kierunkiem prof. dr hab. Renaty Górskiej
w 2014 r. wykazały, że odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6% w grupie 35-44 lata i 0,8% w grupie 65-74 lata. Oznacza to, że średnio tylko ok. 1% Polaków nie ma problemów z dziąsłami. Pozostali przebadani potrzebują ukierunkowanego leczenia stomatologicznego z zastosowaniem zabiegów profilaktyczno-leczniczych, albo profesjonalnego leczenia periodontologicznego. Podjęcia specjalistycznego leczenia wymaga aż od 20 do 30% przebadanych w zależności od grupy wiekowej.

Jak podkreślają stomatolodzy, zbyt często lekceważymy zmiany próchnicowe i choroby przyzębia atakujące jamę ustną. Świadomość społeczna dotycząca chorób przyzębia jest wciąż niewielka, choć istnieją dowody naukowe na ich związek z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek, reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi poważnymi chorobami ogólnymi.

Kolejna już edycja Dnia Zdrowych Dziąseł to doskonała okazja do przypomnienia, jak istotna jest ta kwestia dla zdrowia całego organizmu. Choroby przyzębia są ważnym elementem publicznej służby zdrowia i nieleczone wiążą się z innymi poważnymi chorobami m.in. takimi jak udar czy zawał serca - mówi Lior Shapira, koordynator międzynarodowego Dnia Zdrowych Dziąseł 2019.

Zdrowe Dziąsła fot. 3

Związek chorób przyzębia z chorobą Alzheimera

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują na związek pomiędzy bakteriami powodującymi zapalenie przyzębia a chorobą Alzheimera. Według opublikowanych na początku tego roku wyników badań, przeprowadzonych przez naukowców z USA, Polski, Australii i Nowej Zelandii, jedna z głównych bakterii odpowiedzialnych za ciężki przebieg choroby przyzębia - Porphyromonas gingivalis jest powiązana z chorobą Alzheimera [2]. Naukowcy wykazali w badaniu na myszach, że zakażenie jamy ustnej tą bakterią powoduje jej pojawienie się w mózgu i zapoczątkowanie uszkodzenia tkanki mózgowej.

- W tym interesująco zaplanowanym badaniu naukowcy byli w stanie wykazać, że gdy myszy infekowano P. gingivalis, produkowane przez nie toksyczne proteazy pojawiły się w mózgu, korelując
z podwyższonym stężeniem białka tau i beta amyloidu - dwu kluczowych w patogenezie choroby Alzheimera białek
mówi prof. Maria Barcikowska, Przewodnicząca Sekcji Alzheimerowskiej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Opracowana została cząsteczka neutralizująca szkodliwe działanie bakterii. Substancja ta w badaniach laboratoryjnych była skuteczna w hamowaniu szkodliwego wpływu bakterii P. gingivalis na mózg. Dalsze badania są w toku i w przypadku ich pomyślnego przebiegu istnieje nadzieja na stworzenie skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera.

Zdrowe Dziąsła fot. 1

Nowoczesne technologie w higienie jamy ustnej dla zdrowych dziąseł

- Domowa higiena jamy ustnej jest kluczowa w profilaktyce chorób przyzębia. Odpowiedni dobór pasty czy szczoteczki do zębów może być bardziej istotny niż mogłoby się wydawać. Krwawiące dziąsła są przede wszystkim wynikiem niewłaściwego oczyszczania zębów związanym ze zbyt krótkim czasem szczotkowania, zbyt małą liczbą szczotkowań w ciągu dnia lub nieumiejętnie stosowaną techniką szczotkowania. Dane z badania wykonanego w 2018 roku podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. Renatę Górską i wsp. pokazały, że 5% badanych nie szczotkowało zębów w ogóle, a kolejne 15% wykonywało tę czynność raz w tygodniu. Natomiast 40% nie używało nici dentystycznej - mówi dr n. med. Beata Golan, dyrektor ds. naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B.

W jaki sposób powinniśmy szczotkować zęby, aby robić to prawidłowo?

  1. Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem
  2. Mycie zębów powinno trwać 2 minuty jeśli używamy szczoteczki elektrycznej i 3 minuty, jeśli używamy szczoteczki manualnej
  3. Każdy obszar jamy ustnej, w tym również tylne zęby, powinien być szczotkowany z taką samą starannością
  4. Ze względu na moc czyszczenia, używać należy szczoteczek elektrycznych, najlepiej z okrągłą główką, ponieważ ich kształt, zbliżony do profesjonalnych narzędzi dentystycznych, pozwala nie tylko w pełni objąć całą powierzchnię zęba, ale również dociera do przestrzeni międzyzębowych
  5. Końcówki szczoteczek elektrycznych wymieniane powinny być co trzy miesiące
Zdrowe Dziąsła fot. 2

Dzień Zdrowych Dziąseł 2019

- Polskie Towarzystwo Periodontologiczne już po raz trzeci ma ogromną przyjemność uczestniczyć
w tej międzynarodowej inicjatywie, dzięki której społeczeństwo ma szansę dowiedzieć się więcej na temat chorób przyzębia oraz ryzyka, jakie ze sobą niosą. Wiedza i świadomość co roku wzrasta, dlatego ogromnie dziękujemy za wsparcie oraz zaangażowanie. Cieszymy się, że takie kampanie jak „Dzień Zdrowych Dziąseł” czy „Po Pierwsze Zdrowie” mają bezpośredni wpływ na całe rodziny i kształtują zdrowe nawyki związane z higieną jamy ustnej już od najmłodszych lat -
mówi prof. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

,,Zdrowe dziąsła, piękny uśmiech”, hasło tegorocznego Dnia Zdrowych Dziąseł, zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt dbania o zdrowe dziąsła – estetykę. Zadbane, zdrowe dziąsła są podstawą pięknego, promiennego uśmiechu, który sprawia, że czujemy się bardziej atrakcyjni oraz pewni siebie.

- Zdrowe dziąsła sprawiają, że nasz uśmiech jest piękniejszy! Dodatkowo, zęby zachowane
w odpowiedniej linii dziąseł, w naturalny sposób kształtują rysy twarzy. Dzięki zdrowemu uśmiechowi jesteśmy bardziej przebojowi, pewni siebie i nie boimy się szczerze okazywać naszej spontanicznej radości
mówi prof. Shapira.

Przy okazji tegorocznych obchodów, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne (PTP) i Europejska Federacja Periodontologii (EFP) zachęcają dentystów i personel medyczny do podpisania
i rozpowszechnienia
Manifestu EFP na temat zdrowia dziąseł i zdrowia ogólnego”, międzynarodowego apelu o działania w kierunku zapobiegania, wczesnego wykrycia i leczenia chorób przyzębia. PTP i EFP mobilizują do dołączenia do licznych instytucji i osób już podpisanych pod manifestem.

[1] Jańczuk Z, Ciągło A: Podstawy epidemiologii chorób narządu żucia. Centrum Edukacji Medycznej, Warszawa, 1999.
[2] Science Advances “Poryphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with small molecule inhibitors”

Tekst i fot.: materiały organizatorów konferencji