Planowanie gabinetu stomatologicznego

Planowanie gabinetu stomatologicznego
Tadeusz Maruszewski
Starszy inżynier serwisu Promedus

Wykonanie projektu gabinetu stomatologicznego często stanowi dla właściciela nie lada wyzwanie. Jest wiele aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę i zaplanować w tym samym czasie. Należy określić ustawienie mebli, zawrzeć w planie wszelkie niezbędne pomieszczenia, np. sterylizatornię, strefę czystą, gdzie mają być zainstalowane rentgen, mikroskop, oświetlenie, sprężarka, pompa ssąca i wszelkiego rodzaju instalacje, a na koniec odpowiednio dobrać urządzenia.

Radiologia na wyciągnięcie ręki
Standardem stało się instalowanie aparatu rentgenowskiego punktowego na ścianie przy unicie, co umożliwia wykonywanie zdjęć siedzącemu na fotelu pacjentowi. W takim przypadku odległość aparatu od zagłówka nie powinna przekraczać określonej długości. Zazwyczaj są to 2 metry. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy czas, równocześnie zapewniając pacjentowi poczucie komfortu. Aparat rentgenowski montuje się na określonej wysokości ściany, np. KaVo Focus, Vatech EzRay Air powinien być zawieszony na wysokości 105 cm. Wymagana jest odpowiednia wytrzymałość i grubość ściany (minimum 16 cm), przy czym nie może to być ściana typu karton-gips. Nie wolno zapomnieć o wyprowadzeniu przewodu zasilającego w miejscu mocowania aparatu i ewentualnie przewodu do wyzwalacza, jeśli zależy nam, by sterownica znajdowała się w innym pomieszczeniu. Często stosuje się także wyzwalacz bezprzewodowy. Czujnik radiowizjografii jest urządzeniem niezależnym, a jedynym jego ograniczeniem jest długość przewodu, przez który łączy się z komputerem. Warto poprowadzić przewód USB ze wzmocnieniem od unitu do komputera, do którego podłączy się rvg.
 
To, co najważniejsze
Sercem gabinetu jest zawsze unit stomatologiczny. Jest to constans, wokół którego projektujemy przestrzeń do pracy, czyli miejsce, w którym spotykamy się i tworzymy relacje z pacjentem. Wchodząc do gabinetu, widzi on przede wszystkim unit, natomiast tego, co jest w tle, zwykle już nie dostrzega. Jedynie personel i firma wykonująca instalację wiedzą, ile dodatkowych urządzeń i instalacji jest koniecznych, aby gabinet funkcjonował jak najefektywniej i bez zakłóceń.
Jeżeli wybraliśmy już pomieszczenia, w których powstanie gabinet, w kolejnym etapie musimy się zdecydować na dostawcę sprzętu stomatologicznego. Niezmiernie istotne jest, aby wybrać taką firmę, która obsłuży nas kompleksowo, nie tylko pod względem doboru urządzeń, lecz także od strony technicznej i serwisowej, zarówno w okresie gwarancji, jak i po jego zakończeniu.
 
Plan gabinetu
Po wyborze urządzeń, a zwłaszcza unitu, warto poprosić dostawcę, żeby jeszcze przed remontem i adaptacją przyjechał do gabinetu. Jest to bowiem najlepszy czas na zaplanowanie ustawienia fotela (plan w skali 1:1), określenie przebiegu instalacji i rozważenie, jak ewentualnie w przyszłości gabinet może zostać doposażony. Warto też pamiętać o jak najbardziej ergonomicznym ustawieniu mebli i pozostałych urządzeń względem unitu, tak by lekarz i asysta mogli swobodnie poruszać się wokół fotela. W tej kwestii doskonałym rozwiązaniem jest oferta firmy KaVo, która proponuje bezpłatne wykonanie profesjonalnego projektu kliniki. Taki projekt jest niezbędny do prac remontowych oraz wykonania niezbędnych instalacji.
 
Instalacje techniczne
Krytyczne do wyprowadzenia są następujące instalacje: kanalizacja, woda, powietrze, ssanie, przewód zasilający 230 V, ochronny, przewód do sterowania pompą ssącą oraz element, który bywa często pomijany, a jego brak zamyka drogę do dalszej rozbudowy, czyli kanał techniczny – przez który można przeprowadzić przewód czujnika rvg, komputera, monitora czy przewody innych urządzeń zewnętrznych.
Dostawca powinien na miejscu przekazać wszelkie materiały dotyczące wykonania przyłączy i instalacji ekipie, która będzie je wykonywać. Warto zawczasu wyjaśnić wszystkie kwestie problematyczne, aby później instalacja przebiegała szybko i sprawnie.
Jedną z firm godnych polecenia pod względem kompleksowej obsługi klientów jest Promedus z Łodzi. Firma oferuje głównie unity KaVo i Vitali. Są one produkowane w Europie na indywidualne zamówienia klientów, zatem przyjeżdżają praktycznie gotowe do instalacji, bez konieczności wykonywania niezbędnych przeróbek i ich dostosowywania podczas montażu. Wystarczy je tylko podłączyć do „krwiobiegu” gabinetu i już można zacząć pracę.
 
Sprężone powietrze i pompa ssąca
Ze względu na generowany hałas (czasem nawet do 70 dB) warto, aby urządzenia te były umieszczane w osobnym pomieszczeniu. Kompresor i pompa wytwarzają ciepło, zatem ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dodatkowo pompa powinna mieć wyprowadzoną rurę wydechową przepracowanego powietrza (zapachu i hałasu) na zewnątrz, aby kompresor nie pobierał zużytego i zanieczyszczonego powietrza, które następnie trafi do ust pacjenta. Sprężarka bezwzględnie musi zawierać osuszacz powietrza, który ochroni instrumenty, mikrosilnik i unit.
Ciekawym rozwiązaniem są dwupoziomowe szafy wyciszające, takie jak Stone firmy 4Tek, w których na pierwszym poziomie znajduje się pompa ssąca, a na niższej półce sprężarka. W klinikach wielostanowiskowych warto zainstalować zarówno pompę, jak i sprężarkę – jedną na 2-3 stanowiska. Natomiast decyzja dotycząca zastosowania systemu ssącego suchego lub mokrego zależy od indywidualnych warunków w gabinecie.
 
Kilka uniwersalnych wskazówek, które warto znać podczas wykonywania podłączeń
Rury, przez które płyną woda i powietrze, powinny być zakończone zaworem odcinającym z gwintem wewnętrznym o średnicy 0,5 cala. Z kolei najmniejsza średnica wewnętrzna rury ssącej – jeżeli podłączamy pompę mokrą, to znaczy taką, która zasysa nie tylko powietrze, lecz także wszystkie płyny – to minimum 30 mm. W takim przypadku przy pompie powinno się również znaleźć odprowadzenie do kanalizacji. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można zastosować pompę suchą – jednak tylko wtedy, gdy unit jest wyposażony w separator woda/powietrze lub separator amalgamatu.
Ze względu na normy ekologiczne raczej nie stosuje się już ślinociągów powietrznych i wodnych.
 
Stabilność unitu
Zwykle unity przykręca się do podłogi, dlatego ważne jest posiadanie planu rozmieszczenia wszystkich podłączeń pod unitem, aby później można było bez problemu wywiercić otwory na kołki. Jeżeli nie ma możliwości jego przykręcenia, to stosuje się odpowiednią płytę montażową, do której przykręca się unit. Takie rozwiązanie wykorzystuje m.in. firma KaVo. Z kolei w przypadku urządzeń marki Vitali nie ma konieczności przykręcania unitu do podłogi, ponieważ stopa unitu ma dodatkowe wsparcie, które doskonale stabilizuje go na podłodze.
 
Podsumowanie
Jeżeli chcemy, by prace przebiegały szybko i sprawnie, warto nawiązać współpracę z jednym dostawcą urządzeń, który pomoże zaplanować i skoordynować działania związane z technicznymi aspektami podłączeń. Pamiętajmy, by konsultować prace adaptacyjne na każdym etapie ich wykonywania. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i zapewnić sobie zgodne z planem zakończenie prac. Dodatkowym atutem współpracy z jednym sprzedawcą jest możliwość osiągnięcia satysfakcjonującej oferty cenowej na cały pakiet urządzeń.

Fot. Pixabay.com