Jak urządzić idealny gabinet stomatologiczny

Jak urządzić idealny gabinet stomatologiczny

Dla każdego lekarza dentysty najważniejszym miejscem jest gabinet. Nie dziwi więc, że jego aranżacja stanowi ogromne wyzwanie. Urządzając wnętrze gabinetu, trzeba nie tylko spełnić odpowiednie przepisy, lecz także wprowadzić rozwiązania zapewniające komfort pracy lekarza i asysty oraz wygodę i dobre samopoczucie pacjentów. Czy można z sukcesem połączyć tak wiele elementów? Przedstawiamy kilka wskazówek, jak to zrobić.

Jaki powinien być idealny gabinet? – przed tym pytaniem na pewnym etapie praktyki zawodowej staje każdy stomatolog. Zakres wyposażenia w dużej mierze określają przepisy branżowe. Jednak trudno jest wskazać złotą zasadę aranżacji, której powinno się przestrzegać w każdym przypadku. Jedno jest pewne: idealny gabinet to miejsce, w którym obie strony – zarówno lekarz, jak i pacjent – czują się bezpiecznie, swobodnie i komfortowo.

Przy aranżacji gabinetu najczęściej używanym słowem jest „ergonomia”. Dlaczego jest ona tak ważna?
– Ergonomia, czyli płynność i wygoda pracy, to podstawowy wyznacznik podczas projektowania, ale można ją rozpatrywać bardzo indywidualnie i dla każdego lekarza może oznaczać coś innego – mówi Aleksandra Cyzman-Bukowska z pracowni projektowej STUDIO 180º. – Na podstawie zrealizowanych projektów wiem, że dla jednych lekarzy istotne są przestronne wnętrza, inni wolą zdecydowanie małe, kompaktowe gabinety, w których wszystko mają pod ręką. Dlatego warto, by lekarz już we wstępnych rozmowach z projektantem określił, w jakich warunkach najlepiej mu się pracuje. Chociaż swobodny podział przestrzeni lokalu, w którym urządza się gabinet, nie zawsze jest możliwy – ze względu na jego powierzchnię, układ okien czy inne warunki techniczne, to wiele ograniczeń można pokonać dzięki przemyślanemu projektowi.

Design gabinetu 8
Fot. Klinika Stomatologiczna Primadent w Ropczycach

Unit najważniejszy

Unit jest sercem każdego gabinetu stomatologicznego, dlatego tak ważne jest jego właściwe ustawienie i aranżacja przestrzeni wokół niego. Niedopuszczalne jest przeciskanie się pacjenta do unitu lub sadzanie go „w kącie” gabinetu; na każdym etapie powinien czuć się komfortowo, korzystając z fotela.

Właściwe rozmieszczenie unitu wpływa także na jakość i wygodę pracy stomatologa. Podczas tej pracy (wykonywanej często z asystą) lekarz musi mieć dobry dostęp do narzędzi i swobodę przemieszczania się. Niebagatelną sprawą jest również właściwe oświetlenie (o wymogach stawianych lampom zabiegowym pisaliśmy w nr 7-8/2018 MS).

Warto zwrócić uwagę, czy podczas zabiegu pacjenta i lekarza nie razi światło padające z zewnątrz (ustawienie unitu na wprost okna) i czy prywatność pacjenta jest zachowana (szczególnie ważne przy przeszklonych gabinetach).

Ze sterylizatornią czy z biurkiem?

– Ponieważ nie zawsze jest możliwość wydzielenia w budynku niezależnej sterylizatorni, dezynfekcja narzędzi często odbywa się w gabinecie. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na podział gabinetu na właściwe strefy funkcjonalne. Forma ciągu sterylizacyjnego jest ściśle określona przez przepisy znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r.* Właściwym rozwiązaniem będzie na pewno wydzielenie niezależnego blatu służącego wyłącznie temu zadaniu – podkreśla Aleksandra Cyzman-Bukowska.

Jeśli przestrzeń budynku jest duża i sterylizatornia znajduje się oddzielnie, można pomyśleć o wstawieniu do gabinetu biurka, przy którym pacjent uzyska informacje o przebiegu leczenia oraz inne szczegółowe zalecenia. Do gabinetów najczęściej wybiera się meble łatwe do mycia i dezynfekcji. Dominują minimalistyczne formy i bezpieczne wykończenia. Ze względu na przeważnie małe powierzchnie doskonale sprawdzają się biurka i krzesła wykonane z transparentnej plexi, takie jak meble firmy UCCOI®, popularne w placówkach medycznych. Przepuszczają światło, dodając wnętrzu blasku i optycznie je powiększając. Są produkowane na indywidualne zamówienie, dlatego stomatolog może dobrać wymiar do własnych potrzeb lub wymogów danego wnętrza.

Design gabinetu 7
Fot. Klinika Stomatologiczna Primadent w Ropczycach

Aranżacja przestrzeni

Kiedy wszystkie rozwiązania technologiczne są już zaplanowane, a w projekcie gabinetu uwzględniono montaż niezbędnych urządzeń, można przejść do najprzyjemniejszego etapu projektowania, czyli aranżacji wnętrz.

– Coraz częściej lekarze doceniają dobry design i chcą, by ich gabinet był nowoczesną placówką, wyróżniającą się na tle innych. Nie tylko w kontekście montowanego sprzętu i oferowanych usług, lecz także wzornictwa. Dlatego też nie boją się odważnych rozwiązań, które z pozoru mogą wydawać się trudne w realizacji.

Dobrym przykładem jest Creative-Dent w Radomiu, którego mała, bo 50-metrowa powierzchnia pozwoliła wydzielić ergonomiczny gabinet, ciekawą poczekalnię z recepcją oraz wszystkie pomieszczenia pomocnicze i techniczne. Meble gabinetu zostały utrzymane w jednolitej kolorystyce i podobnej formie jak w pozostałych pomieszczeniach kliniki. Każda przestrzeń została maksymalnie wykorzystana i nawet pozorna przeszkoda, jaką był nieforemny kształt komina wentylacyjnego, stała się atutem. Wykorzystano ją pod dodatkową zabudowę w ścianie, służącą do archiwizacji modeli.

Design gabinetu 4
Fot. Klinika Creative-Dent w Radomiu

Szafki, schowki, gabloty

Wszystkie meble znajdujące się we wnętrzu gabinetu powinny być wykonane z tworzyw pozwalających na szybką i bezproblemową dezynfekcję. Dobrze, gdy szafki są zawieszone na ścianach lub wyposażone w nóżki bądź kółka, ułatwiające przesuwanie i utrzymanie czystości.

– Doskonałym pomysłem, który niweluje pozorny bałagan, jaki tworzą wszelkiego rodzaju podajniki na chusteczki, rękawiczki czy mydło, jest schowanie tych wszystkich przedmiotów w szafce wiszącej nad blatem roboczym. W korpusie szafek mogą np. znajdować się otwory, z których można wyjmować potrzebne przedmioty, a ich zapas jest estetycznie schowany. Tak jest w gabinecie Creative-Dent w Radomiu – mówi Aleksandra Cyzman-Bukowska.

Design gabinetu 6
Oprócz zamykanych szafek, w których przechowywane są narzędzia, coraz częściej w gabinetach można spotkać także gabloty lub tablice z plexi prezentujące wyroby, które pomagają w dbaniu o higienę jamy ustnej. Dzięki temu lekarz po zabiegu może pokazać pacjentowi, jakie kosmetyki i przybory stosować. Takie gabloty powinny być przejrzyste, bezpieczne, najlepiej wykonane z bezbarwnego materiału, a dostęp do nich musi być łatwy.
Fot. Klinika NOVA ESTETICA z Warszawy

Nowoczesność a przytulność

Nie każdy lekarz dobrze się czuje w nowoczesnych i zimnych wnętrzach. Niektórzy chcą, by ich gabinet był bardziej przytulny. Materiałem „ocieplającym” wnętrza jest drewno. Współcześnie można je spotkać w różnych odsłonach: naturalnej, w formie płytek, laminatów czy wykładzin, które do złudzenia nie tylko kolorem, lecz także trójwymiarową strukturą imitują prawdziwe drewno. Zachowują przy tym odpowiednie parametry techniczne pozwalające na stosowanie w obiektach medycznych. Ciekawym przykładem jest projekt Bera-Med w Iławie dr Beaty Michalskiej – w gabinetach zastosowano płytki drewnopodobne, które umożliwiły podział przestrzeni i nadały wnętrzu przyjaznego charakteru.

Design gabinetu 3
Fot. Klinika Bera-Med w Iławie

– To rozwiązanie wykorzystano we wszystkich pomieszczeniach – od małego kompaktowego gabinetu, po gabinet podwójny, który można przedzielić mobilną ścianą, tworząc dwa stanowiska. W projekcie użyto dużej ilości materiałów drewnopodobnych, sprawiających, że wnętrza są przytulne i nie mają charakteru stricte medycznego – podkreśla Aleksandra Cyzman-Bukowska.
Jest wiele aspektów, którymi należy się kierować podczas projektowania nowoczesnego gabinetu. Oczywiście podstawowe znaczenie ma zgodność z przepisami. Zawsze warto jednak stawiać na unikatowe i dopasowane do placówki rozwiązania, które nie tylko będą wizualną wizytówką, lecz także ułatwią pracę i utrzymanie gabinetu w czystości oraz pozwolą na jego eksploatację latami.

Agnieszka Bijak
– właścicielka firmy UCCOI® specjalizującej się w projektowaniu i produkcji mebli oraz dekoracji z plexi. Jej realizacje można spotkać w polskich i zagranicznych budynkach użyteczności publicznej (w tym m.in. klinikach, gabinetach, przychodniach, aptekach i sklepach medycznych). Firma specjalizuje się w produkcji pojedynczych mebli do wnętrz mieszkalnych, biurowych i publicznych, jak i kompleksowym wyposażaniem lokali usługowych. Więcej informacji na www.meblezplexi.pl
 
W artykule powołano się na: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. ws. szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
 
Projektant:
Aleksandra Cyzman-Bukowska
STUDIO 180º
ul. Polanka 7D, 61-131 Poznań
e-mail: kontakt@projektgabinetu.pl
www.projektgabinetu.pl

W artykule wykorzystano zdjęcia gabinetów:
Gabinet ortodontyczny Creative Dent dr Malwina Wasiak
Radom, ul. Żwirki i Wigury 38/lok. 4
tel. 537 541 064
e-mail: creative.dent1@gmail.com 
Gabinet stomatologiczny BERA-MED dr Beata Michalska
Iława, ul. Kościuszki 3
tel. 89 648 66 18

Klinika Dentystyczna NOVA ESTETICA
Warszawa, ul. Tomcia Palucha 37
tel. 504 248 178
e-mail: kontakt@novaestetica.pl

Klinika Stomatologiczna Primadent
Ropczyce, ul. Parkowa 1/2
tel. 17 222 75 29
e-mail: ropczyce@primadent.pl

poprzedni artykuł