Zdrowie jamy ustnej a ciąża

Zdrowie jamy ustnej a ciąża

10 maja w warszawskim hotelu Sheraton odbyła się konferencja prasowa poświęcona zależnościom między zdrowiem jamy ustnej a ciążą. Eksperci przedstawili m.in. wnioski z panelu dyskusyjnego specjalistów w dziedzinach ginekologii i periodontologii, w tym wytyczne do opieki stomatologicznej nad kobietą ciężarną, które prezentujemy poniżej.


W konferencji prasowej uczestniczyli: z ramienia Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego prof. Renata Górska, prof. Tomasz Konopka, dr hab. Jan Kowalski, dr Nela Brodzikowska, dr Maciej Nowak oraz dr Beata Golan z Instytutu Blend-a-med Oral-B.

Jak podkreślili eksperci, choroby przyzębia dotyczą niemal wszystkich osób po 35. roku życia. Z wielu badań wynika, że są także bardzo częste wśród kobiet ciężarnych: zapalenie przyzębia występuje u ok. 12% z nich, a zapalenie dziąseł średnio u ok. 50%. Choroby te są uważane za czynnik ryzyka wielu schorzeń ogólnoustrojowych, podejrzewa się także ich związek z porodem przedwczesnym z małą wagą urodzeniową. W związku z tym w opiece nad kobietą w ciąży istotne jest zwrócenie uwagi na występowanie chorób przyzębia. Zarówno profilaktyka związana z edukacją w zakresie higieny jamy ustnej, jak i leczenie zaburzeń mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań.

Uczestnicy konferencji prasowej zapoznali się z raportem z panelu dyskusyjnego specjalistów i konsultantów krajowych w dziedzinach ginekologii i periodontologii, który odbył się w kwietniu br. Panel poświęcony był powiązaniom pomiędzy chorobami przyzębia a powikłaniami ciążowymi i był częścią ogólnoeuropejskiego projektu badawczego Europejskiej Federacji Periodontologicznej organizowanego we współpracy z firmą Oral B. Celem panelu było m.in. przedstawienie środowisku lekarskiemu wytycznych do opieki stomatologicznej nad kobietą ciężarną, które prezentujemy poniżej.

Wytyczne co do opieki stomatologicznej nad kobietą ciężarną Wytyczne co do opieki stomatologicznej nad kobietą ciężarną

Konferencja prasowa została zorganizowana przez PTP w związku z Europejskim Dniem Zdrowych Dziąseł, który będziemy obchodzić już 12 maja. Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, przygotowanym z tej okazji.

Komunikat PTP z okazji Europejskiego Dnia Zdrowych Dziąseł 12 V 2018 Komunikat PTP z okazji Europejskiego Dnia Zdrowych Dziąseł 12 V 2018