Higienistko, postaw na wiedzę!

Higienistko, postaw na wiedzę!

Ostatnia chwila, by przystąpić do Ogólnopolskiej Olimpiady Higienistek

Jeszcze tylko do 15 marca br. można przystąpić do I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Higienistek Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. To już IV edycja wydarzenia. Po raz pierwszy olimpiada kierowana jest do dwóch grup równolegle – higienistek uczących się oraz higienistek pracujących. Zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne.  Już 650 higienistek dokonało rejestracji. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.olimpiadahigienistek.pl.

Ogólnopolska olimpiada doskonale wpisuje się w kalendarz wydarzeń skierowanych do środowiska polskich higienistek. Przybywa uczestników i sympatyków tego programu. Zarówno uczestnicy poprzednich edycji, jak i organizatorzy wydarzenia, podkreślają, że jest to unikalna szansa na pogłębienie specjalistycznej wiedzy, możliwość spotkania wybitnych ekspertów środowiska stomatologicznego oraz wygrania atrakcyjnych nagród.

Po raz pierwszy w historii olimpiady Komitet Naukowy i Organizacyjny podjęły decyzję o rozszerzeniu jej zakresu. Równolegle realizowana jest bowiem olimpiada dla uczących się higienistek oraz dla higienistek dyplomowanych i aktywnych zawodowo.

Kolejną nowością tegorocznej edycji jest bogatsza oferta merytoryczna. Obok udostępnionej bibliografii i materiałów edukacyjnych, organizatorzy przygotowali cykl 7 szkoleń on-line. Obejmują one zakres tematów dotyczących nowoczesnej higieny jamy ustnej. Kompendium wiedzy dostępne jest na oficjalnej stronie olimpiady  www.olimpiadahigienistek.pl.

Olimpiada to nie tylko szansa na poszerzenie wiedzy teoretycznej, lecz także na doskonalenie umiejętności praktycznych. Dla osób kształcących się to także szansa na lepsze przygotowanie do państwowego egzaminu zawodowego. Z pewnością udział w wydarzeniu, szczególnie w etapie finałowym, dostarcza uczestnikom prawdziwej satysfakcji oraz bycia w gronie najlepszych w kraju.

„Cieszy nas fakt, że olimpiada spotyka się z tak dużym zainteresowaniem. Na miesiąc przed zakończeniem rejestracji zanotowaliśmy 650 zgłoszeń. Wszystko wskazuje więc na to, że 15 marca, czyli w dniu zakończenia procesu rejestracji, pobity zostanie rekord zgłoszeń. To dla nas bardzo ważne, tym bardziej, że na bazie doświadczenia poprzednich lat wiemy, iż udział w olimpiadzie zapewnia doskonałą możliwość poszerzenia wiedzy oraz kompetencji zawodowych. Miło nam, że z tej możliwości korzysta coraz więcej polskich higienistek” – mówi Joanna Stępień, Ekspert Kliniczny Instytutu Blend-a-Med Oral-B, sprawująca nadzór nad organizacją oraz przebiegiem olimpiady.
 
Udział w Olimpiadzie jest dobrowolny i bezpłatny. Przypominamy jego etapy:
 • Rejestracja uczestników odbywa się za pośrednictwem strony olimpiadahigienistek.pl i trwa do 15 marca 2018 r., włącznie.
 • I etap olimpiady kończy się również 15 marca 2018 r. Jest nim test wiedzy, w formie on-line, w postaci 40 pytań jednokrotnego wyboru. Można do niego podejść tylko jeden raz. Osoby, które uzyskają minimum 60% poprawnych odpowiedzi przechodzą do II etapu.
 • II etap olimpiady odbędzie się 6 kwietnia 2018 r. i również będzie miał charakter testu on-line, składającego się z 40 pytań jednokrotnego wyboru. Godziny otwarcia oraz zamknięcia II stopnia zostaną opublikowane na tydzień przed egzaminem. Do III etapu olimpiady kwalifikację otrzyma 24 uczestników (12 z grupy higienistek pracujących oraz 12 z grupy uczących sie), którzy udzielają co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi w najkrótszym czasie.

 • III etap, finałowy, odbędzie się w dniach 25-26 maja 2018 roku, w Iławie, w trakcie II Kongresu Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. Finał będzie 2-stopniowy i złożą się na niego egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Część teoretyczna wyłoni 12 uczestników (6 osób z każdej z grup), którzy przystąpią do końcowego egzaminu praktycznego. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się 26 maja, 2018 r.
Za merytoryczny poziom olimpiady odpowiedzialny jest Komitet Naukowy Olimpiady w składzie:
 • Przewodniczący  dyp. hig. stom. Anita Walczak
 • Zastępca przewodniczącego – dr n. med. Maciej Nowak
 • Kierownik Organizacyjny – dr n. med. Tomasz Maria Kercz
 • Sekretarz Naukowy – dr n. med. Tomasz Dzieniakowski
 • Sekretarz Naukowy – mgr lic. hig. stom. Karolina Kopciewicz-Kozicka
Nadzór nad organizacją oraz przebiegiem wydarzenia sprawuje Komitet Organizacyjny Olimpiady w składzie:
 • Joanna Stępień,
 • Laura Latuszek,
 • Magdalena Berezowska.
IV Olimpiada Higienistek

„Ogólnopolska Olimpiada Higieny Stomatologicznej w sposób sympatyczny, budzący zainteresowanie i emocje motywuje całe środowisko higienistek stomatologicznych, zarówno tych już aktywnych zawodowo, jak i jeszcze uczących się, do aktualizacji oraz zgłębienia najnowszej wiedzy oraz metod działania. Cieszę się, że mogę wziąć czynny udział w tym wydarzeniu i przyczynić się do jego sukcesu. Bezpośrednim jego celem jest zwiększenie kwalifikacji zawodowych higienistek stomatologicznych, a więc i całych zespołów stomatologicznych, w których pracują lub niebawem pracować będą, pośrednim zaś promocja zdrowia jamy ustnej, które to niestety należy do jednych z najgorszych w Europie. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w IV  Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Higieny Stomatologicznej, a korzystając z okazji przypominam o konieczności diagnozowania, leczenia i profilaktyki nie tylko zębów ale również i dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej“ – powiedział, dr n med. Maciej Nowak, członek Komitetu Naukowego Olimpiady, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii oraz Sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i Sekcji Periodontologicznej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
 
Organizatorami IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Higieny Stomatologicznej są: Polska Akademia Profilaktyki Stomatologicznej wraz z Instytutem Blend-a-Med Oral-B.  Sponsorami oraz fundatorami nagród są Instytut Blend-a-Med Oral-B oraz firmy W&H, Kol-Dental, EMS, DENTONET.
 
„Udział w olimpiadzie to nie tylko możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, ale również wspaniała przygoda, której finał odbędzie się podczas II Kongresu Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. Oprócz bardzo wartościowych nagród rzeczowych wygrana w Olimpiadzie daje wiele nowych możliwości, przede wszystkim zawodowych. W imieniu Komitetu Naukowego zapraszam serdecznie, aby wziąć udział w tym niesamowitym wydarzeniu“ – zachęca mgr lic. hig. stom. Karolina Kopciewicz-Kozicka, Sekretarz Naukowy olimpiady.
 
Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w olimpiadzie, życzą powodzenia w procesie przygotowywania się oraz w trakcie udziału w wydarzeniu.