Forum Cerec

Forum Cerec

Im więcej klinik i gabinetów korzysta z systemów CAD/CAM, tym śmielej kolejni lekarze i technicy dentystyczni pytają, jak udoskonalić protetykę jednego dnia, jak dopracować estetykę wykonywanych prac, jak być coraz lepszym, by przywrócić pacjentom „uśmiech na jednej wizycie”.

Zobacz też artykuł: AMADAR obchodzi dwudziestolecie

W tym roku Forum Cerec, zorganizowane po raz kolejny przez Amadar, odbyło się kilka dni po targach CEDE. Na 22 i 23 września zaplanowano 2 dni pełne pracy z systemem Cerec firmy Dentsply Sirona, podczas których poruszane zagadnienia opierały się przede wszystkim na praktyce i konkretnych przypadkach klinicznych, w tym tzw. trudnych przypadkach.

Cerec 1

W piątek zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Lekarze pracujący już od dłuższego czasu z systemem Cerec szlifowali swoje umiejętności na warsztatach, które poprowadziła tech. dent. Patrycja Miałkowska – od 2010 roku użytkowniczka systemu inLab, właścicielka laboratorium Artizmo Dental Lab specjalizującego się w odbudowach pełnoceramicznych, a od 2014 roku certyfikowana trenerka systemu inLab. Natomiast grupa początkujących użytkowników w piątek wysłuchała prezentacji i wykładów wprowadzających, porządkujących ich wiedzę i dotychczas zdobyte umiejętności z zakresu pracy z systemem CAD/CAM w gabinecie. Między innymi lek. stom. Karolina Kupc podzieliła się swoimi przypadkami klinicznymi i sposobami wykorzystania z możliwości Cereca, by pomóc pacjentowi, ale też sobie. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Forum Cerec byli dr. Dan Hershchbach z Monachium oraz dr. Bogdan Oprea – certyfikowani międzynarodowi trenerzy CEREC.

Cerec 2

Wieczorem i przez całą sobotę obie grupy szkoliły się już razem. Wspólną konferencję rozpoczął dr. n. med. Wojciech Grzebieluch, który prezentację swojego doświadczenia w leczeniu z zastosowaniem systemu Cerec  połączył, a wręcz zderzył z teoretycznymi, naukowymi opracowaniami i badaniami. Zderzenie praktyki z „książkową” teorią zawsze wzbudza emocje. Dr. Dan Hershchbach z Monachium i dr. Bogdan Oprea zaprezentowali prace pełnokonturowe na cyrkonie w jeden dzień z wykorzystaniem pieca SpeedFire. Lek. stom. Bartosz Jurenko przedstawił swoje doświadczenia z odbudową protetyczną na implantach, natomiast lek. stom. Maciej Szklarczyk zapoznał uczestników z tajnikami implantoprotetyki – w tym z projektowaniem  i wykonaniem szablonu chirurgicznego w gabinecie na podstawie obrazowania 3D i skanu wewnątrzustnego systemem CEREC. Poruszana tematyka objęła również część materiałową, w tym zagadnienia bliskie cementowaniu adhezyjnemu i ceramice szklanej z krzemianu litu wzmacnianego tlenkiem cyrkonu (ZLS). Dyskusjom nie było końca, trwały jeszcze po oficjalnym zakończeniu forum późnym sobotnim popołudniem.

Cerec 3

Amadar bardzo dziękuje zarówno wykładowcom za podzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą, za otwartość na dialog z uczestnikami Forum, jak i samym uczestnikom za przybycie i czynny udział – bez zainteresowania lekarzy zaproponowaną tematyką i formułą spotkania to wydarzenie nie miałoby tak pozytywnego wymiaru. Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez Amadar.