Przygoda z Japonią

Przygoda z Japonią
Maria Grotowska, Tomasz Grotowski

Przygoda z Japonią


Naszą daleką podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni i związane z nią niezwykłe przeżycia i wspomnienia zawdzięczamy firmie IDF, która od lat organizuje cieszące się wielkim powodzeniem szkolenia specjalistyczne dla lekarzy stomatologów w atrakcyjnych turystycznie zakątkach świata.

Japonia1

Japonia rozciąga się na położonym na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, archipelagu złożonym z ponad 6850 wysepek i wysp, z których największymi są Honsiu (leży na niej Tokio), Hokkaido, Sikoku i Kiusiu. Góry pokrywają aż 70% powierzchni kraju, która wynosi 377 921 km2. Najwyższą z nich jest czynny wulkan Fudżi (3776 m  n.p.m).  Ludność tego większego od Polski  tylko o 65 000 kilometrów kwadratowych kraju jest przeszło trzykrotnie liczniejsza od polskiej –  liczy ponad 127 000 000 osób. Prawie połowa  zamieszkuje  nadmorski pas nizin między Tokio a Osaką i Nagoją.

Spędziliśmy w tym egzotycznym kraju dziesięć wypełnionych po brzegi atrakcjami dni, napawając się jego niezwykłą kulturą, wspaniałymi zabytkami, oszałamiającymi pejzażami, kuchnią, a także  zupełnie odmienną od europejskiej codziennością japońskich wyspiarzy.

Nasza przygoda z Japonią zaczęła się od  prawie czternastomilionowego Tokio, którego wspaniałą panoramę podziwialiśmy z tarasu widokowego Tokyo Metropolitan Government Building. Wcześniej mieliśmy okazję odbyć spacer po starej dzielnicy Asakusa w samym sercu miasta, zwiedzić najstarszą buddyjską świątynię Kannon-sama (Sensō-ji) i Meiji jingu – sanktuarium cesarza Meiji. Chętni mogli wybrać się na zakupy do centrum handlowego Nakamise.

Japonia5

Japonia6
Tokio – spacer  w zatłoczonej, ruchliwej dzielnicy Asakusa.

Kolejny dzień spędziliśmy w Hakone , miejscowości turystyczno-wypoczynkowej u stóp góry Fidżi. Wielką przyjemnością był rejs po wulkanicznym jeziorze Ashi i wycieczka kolejką linową Hakone Komagatake, aby podziwiać z góry niesamowite widoki – region słynie z gorących źródeł błotnych i siarkowych, wulkanicznych jezior, poszarpanych zboczy skalnych. I wreszcie przejazd przez Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu. Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia był nocleg w tradycyjnym japońskim zajeździe (ryokan).

Nadszedł czas na wizytę w Takayamie, otoczonym górami mieście położonym w centrum wyspy Honsiu, w którym zachowały się wspomnienia starej Japonii – z pietyzmem   odrestaurowane, piękne domy z okresu Edo (1603-1868). Dzisiaj w ich wnętrzach mieszczą się muzea i sklepy oferujące tradycyjne japońskie wyroby. Takayama słynie też z barwnego, odbywającego się dwukrotnie w roku festiwalu Takayama Matsuri, połączonego z paradą drewnianych wozów-platform (yatai).  Magnesem przyciągającym do Takayamy rzesze turystów jest XVII-wieczna siedziba lokalnych władz,  starówka z okresu Edo i Muzeum Etnograficzne Kusakabe. Wszystko to mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Zwiedziliśmy też malowniczy miejscowy targ  i – po drodze do Kanazawy – dwie wioski z tradycyjnymi wiejskimi domostwami, perłami starej architektury japońskiej.

Japonia2

Japonia3

Japonia4
Kanazawa – wizyta w domu samurajskiego rodu Nomura. Na zdjęciach pomieszczenie mieszkalne, samurajska zbroja i broń.

Kanazawa leży nad Morzem Japońskim. Powstałe w XVI wieku  miasto ma bogatą historię. Jest ośrodkiem sztuki i rzemiosła,  miejscem, w którym narodził się tradycyjny japoński teatr nō. Obfituje w liczne zabytki i atrakcje. Mieliśmy okazję zwiedzić miejscowe relikty przeszłości, między innymi dom rodu samurajskiego Nomura, wzór tradycyjnej architektury domów samurajów. Niezapomniany był też spacer po Kenrokuen – ogrodzie spacerowym zaliczanym do najpiękniejszych w Japonii, którego budowa trwała dwa stulecia.  Czas płynie nieubłaganie. To już połowa naszego pobytu w Japonii. Przyjechaliśmy pociągiem do Kioto. Dwa dni pobytu w dawnej stolicy Japonii na zawsze zapisały się w pamięci. Niezapomniane wrażenia pozostawiły wizyta w XVII-wiecznej świątyni Kiyomizu-dera, z której  tarasu można podziwiać panoramę Kioto, i zwiedzanie przepięknej Świątyni Złotego Pawilonu – Kinkaku-ji, zabytku wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, a także buddyjskiej Świątyni Spokojnego Smoka Ryoan-ji. Chwilą wytchnienia była wizyta w japońskiej herbaciarni z tradycyjną ceremonią parzenia herbaty.

Następny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Nary, pierwszej stałej stolicy Japonii w latach 710-784. Pałac cesarski, co prawda, się nie zachował, ale Nara obfituje w starodawne świątynie buddyjskie i szintoistyczne, które przyciągają tłumy turystów. Najważniejszą z nich jest przepiękna buddyjska świątynia Tōdai-ji, największa na świecie drewniana budowla sakralna; znajduje się tu  15-metrowy, odlany z brązu posąg Wielkiego Buddy. A potem jeszcze wizyta w Wielkim Chramie  Kasuga – sanktuarium szintoistycznym zbudowanym w stylu chińskim, zachwycającym swą lekkością i barwami. Wiedzie doń droga przez wielki stary park  z  3000 omszałymi kamiennymi latarniami. Stałym punktem programu jest też zwiedzanie pięknego Parku Nara, w którym na wolności żyje 1500 oswojonych świętych jeleni – posłańców bogów według religii szintoistycznej. Z Nary udaliśmy się  na górę Koya; tu mieści się  siedziba  szkoły shingon – japońskiej odmiany buddyzmu ezoterycznego. Nocleg spędziliśmy w domu gościnnym jednego z licznych tu klasztorów, zwanych  shukubo, delektując się  niezwykłą atmosferą tego miejsca i przygotowanym przez mnichów wegetariańskim posiłkiem.

Japonia7
300 km/h – z taką prędkością porusza się superszybki pociąg Shinkansen, który jest wyrazem postępu technicznego i rozwoju Japonii.

Następnego dnia, po śniadaniu w stylu japońskim, zwiedziliśmy najsłynniejszy buddyjski klasztor górski w Japonii Kongobuji  oraz  Okuno-in - największą nekropolię na górze Koya. A potem wyjazd do Osaki i  panorama miasta i okolicy z lotu ptaka  z tarasu widokowego wieżowca Umeda Sky Building. Niezwykła atrakcją był przejazd z Osaki do Hiroshimy najszybszym pociągiem świata (300 km/h) Shinkansen.

Rano przeprawa promem na świętą wyspę świątyń Miyajima  – sanktuarium tradycyjnego japońskiego szintoizmu, aby zobaczyć na własne oczy szintoistyczny chram  Itsukushima. Ta niezwykła, poświęcona boginiom morza świątynia jest zbudowana na palach. To jeden z najpiękniejszych widoków w Japonii. Po powrocie do Hiroszimy zwiedziliśmy Park Pokoju z Kopułą Bomby Atomowej, pomnikiem upamiętniającym zrzucenie bomby atomowej na Hiroshimę i Nagasaki. I jeszcze zwiedzanie Muzeum Bomby Atomowej, a potem wyjazd do Okayamy.

Japonia8
Hakone – wspaniały widok na jezioro Ashi i majestatyczną górę Fuji.

To już ostatni dzień pobytu na japońskiej ziemi. W Okayamie zwiedzamy XIV-wieczny Zamek Wron, nazwany tak ze względu na charakterystyczną czerń murów. I jeszcze spacer po wspaniałym parku-ogrodzie Korakuen. Żegnamy się z Okayamą i superszybkim pociągiem Shinkansen wracamy do Tokio. Mamy jeszcze okazję przejść się po otaczającym Pałac Cesarski Ogrodzie Pałacowym i odwiedzić nowoczesną dzielnicę Ginza.  Przykro, że wizyta w tym wspaniałym kraju dobiegła końca.

Japonia9
Przyrządzona prze buddyjskich mnichów  wegetariańska  kolacja w klasztorze shukubo na górze Koya.

I jeszcze kilka zdań o stomatologicznej stronie naszej wyprawy. W Japonii odbyło się szkolenie na ciekawy i mało znany temat  „Odpowiedzialność społeczna biznesu w branży stomatologicznej” . Głównym tematem było CSR – corporate social responsability . Omówiono jego formy oraz motywy działania. Przedstawiono też działalność Fundacji do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”, współorganizującej wraz z gabinetami stomatologicznymi na terenie całej Polski dni otwarte, podczas których  są wykonywane bezpłatne dla pacjentów badania przesiewowe w kierunku wykrywania nowotworów jamy ustnej. Uczestnicy szkolenia mieli okazję dowiedzieć się więcej, dlaczego warto podejmować takie przedsięwzięcia, jak jeszcze dodatkowo można pomóc pacjentom i w jaki sposób przyczynia się to do budowania dobrego wizerunku gabinetu. Dyskusja po szkoleniu pokazała, że tego typu tematykę należy szerzej propagować.

Japonia10
Na zdjęciu koleżanki i koledzy z różnych zakątków Polski, z którymi wspólnie podróżowaliśmy po Japonii.

Od dawna jesteśmy w Polsce, ale pod powiekami wciąż jeszcze mamy niezwykłe obrazy tego egzotycznego kraju, jego wspaniałe barwy, zapachy, jego inność. To była wspaniała, niezapomniana  japońska przygoda, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Przygoda z JaponiąMS 7-8/2016