Warszawski Kongres Ortodontyczny

Warszawski Kongres Ortodontyczny (Warsaw Orthodontic Congress) odbył się 17-20 maja 2017 roku. Po raz kolejny wydarzenie to miało charakter międzynarodowy. Zaproszeni zostali uznani wykładowcy: Gerald Samson, Peter Miles, Eustaquio Araujo, Rolf G. Behrents, Lysle Johnston, Wajeeh Khan, Tim Shaughnessy i Małgorzata Kuc-Michalska, a opiekę naukową sprawowała dr Maria Tołłoczko-Tarnawska. Nic dziwnego, że spotkanie to przyciągnęło licznych pasjonatów ortodoncji z kraju i ze świata, którzy wypełnili sale wykładowe hotelu Hilton.

Utracony ząb: ciekawy przypadek zapalenia płuc spowodowanego aspiracją ciała obcego

W artykule opisano przypadek 70-letniego mężczyzny, który został przyjęty do szpitala z powodu występujących od miesiąca ataków kaszlu i duszności. Na podstawie wywiadu odnotowano, że pacjent chorował na cukrzycę typu II i nadciśnienie, a ponadto od 50 lat palił papierosy. Badania dodatkowe ujawniły leukocytozę, przyspieszone tętno oraz zmniejszony szmer oddechowy nad lewym dolnym płatem płuca. Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej uwidoczniło nieprzepuszczalne dla promieni rentgenowskich ciało obce w dolnym obszarze płuca lewego, natomiast zastosowanie tomografii komputerowej pozwoliło na jego dokładniejsze zlokalizowanie oraz wykluczenie zatorowości płucnej. Uwapnione ciało obce znajdowało się w oskrzelu płatowym dolnym lewym.

Dlaczego stosować wszczepy podokostnowe

Artykuł rzuca ogólne światło na korzyści powstałe z wykonania stałej rekonstrukcji pełnego łuku zębowego z zastosowaniem wszczepów podokostnowych u pacjentek, dla których metoda ta była ostatnią deską ratunku.

Przebarwienie dziąsła brzeżnego szarym MTA. Opis przypadku

Perforacja kanału korzeniowego podczas wytwarzania łoża dla wkładu koronowo-korzeniowego jest powikłaniem, w którego przypadku skuteczne okazuje się zastosowanie Mineral Trioxide Aggregate (MTA). Materiał ten od pewnego czasu jest także dostępny w postaci tzw. białego MTA. W opisanym przypadku do zamknięcia perforacji użyto tzw. szarego MTA, który spowodował przebarwienie dziąsła brzeżnego. Leczenie polegało na usunięciu tego materiału i zastosowaniu białego MTA. Zabieg wykonano z użyciem mikroskopu. Uzyskano zadowalający efekt.

Aosta piękna także w lecie

Tomasz Grotowski

Położona w wysokich Alpach Aosta jest stolicą najmniejszego włoskiego regionu Dolina Aosty (Valle d’Aosta), leżącego w północno-zachodnich Włoszech, graniczącego z Francją, Szwajcarią i z włoskim Piemontem.

XX Kongres IADMFR

Prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło­‍‑Kalinowska
P.o. kierownik Samodzielnej Pracowni Propedeutyki Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo­‍‑Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie