Artefakty na skanach CBCT

Zlecając pacjentowi wykonanie badania CBCT przed planowanym leczeniem implantologicznym, często otrzymuję bardzo mało czytelny skan. Jest to związane z licznymi artefaktami (rozbłyskami) spowodowanymi obecnością w jamie ustnej uzupełnień protetycznych stałych bądź już istniejących wszczepów zębowych. Czy jest możliwe wyeliminowanie tych artefaktów lub maksymalne zmniejszenie ich liczby?

Technologia wykonania skanu CBCT jest rzeczywiście obciążona możliwością wystąpienia tego typu artefaktów (cieni). Jest to związane z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, które, jak wiadomo, są przez metal zatrzymywane. Nie bez znaczenia jest też powstająca wiązka odbita. W takiej sytuacji obszar położony bezpośrednio w okolicy obecnego w jamie ustnej uzupełnienia czy metalowego elementu jest trudny do oceny lub jest ona wręcz niemożliwa. Aby zmniejszyć natężenie artefaktów, w takich przypadkach warto wykonywać skany CBCT w nieco niższej rozdzielczości. Dzięki temu mniejsza liczba warstw trafia na metalowy obiekt, a co za tym idzie, obraz jest w mniejszym stopniu obarczony tego typu artefaktami.

Ponadto na rynku są dostępne aparaty rentgenowskie wyposażone w funkcję redukcji artefaktów pochodzących od  elementów metalowych podczas wykonywania skanów CBCT. Uzyskane z ich wykorzystaniem badanie jest bardzo czytelne i przeważnie umożliwia pełną diagnostykę radiologiczną wybranego obszaru.

lek. dent. Mateusz Szkliniarz, Warszawa

MS 4/2016