Czy w przypadku bólu pozabiegowego podawanie paracetamolu jest bezpieczne?

W przypadku ewentualnego bólu pozabiegowego pacjentom standardowo polecam paracetamol. Podobno paracetamol wcale nie jest jednak taki bezpieczny?
Paracetamol jest bezpiecznym lekiem przeciwbólowym. W odróżnieniu od innych środków przeciwbólowych po podaniu bardzo rzadko obserwuje się działania uboczne. Należy jednak pamiętać, że nie należy przekraczać zalecanych dawek. Maksymalna dawka dzienna (paracetamol podawany doraźnie) dla osoby dorosłej to 4 gramy, czyli 8 tabletek po 0,5 g. Wydaje się, że jest to dużo, ale często pacjenci, gdy cierpią, mogą ich przyjąć znacznie więcej. Dawka śmiertelna to 24 gramy, choć już nawet przyjęcie 10 g może być przyczyną zgonu. Szczególnie niebezpieczne jest równoczesne przyjmowanie paracetamolu i spożywanie alkoholu. Wówczas stosunkowo mała dawka paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i zgonu. Należy pamiętać, że paracetamol znajduje się w złożonych preparatach przeciwgrypowych. Przyjmując kilka z nich naraz, łatwo doprowadzić do przedawkowania.

Oto niektóre preparaty zawierające w swoim składzie paracetamol: Acenol, Antidol, Apap, Apap Noc, Apap Extra, Calpol, Choligrip, Cefalgin, Codipar, Coldrex, Coldrex Maxgrip, Efferalgan, Exbol, Febrisan, Fervex, Flucontrol Hot, Gemipar, Gripex, Gripex Control, Gripex Max, Gripex Noc, Grypolek, Grippokaps, Grippostad, Gryposto, Kefepar, Malupar, Maxflu, Meatfen, Nurofen Ultima, Pabialgin Neo, Palgotal, Panadol, Paratram, Parcotram, Poltram Combo, Symtram, Saridon, Solpadeine, Tabcin, Theraflu, Tramapar, Ultracod, Vegantalgin, Zaldiar, Zaldiar Effervescent.

prof. dr hab. Mariusz Lipski

MS 2/2016