Sterylizacja narzędzi w autoklawie

Czy sterylizując  narzędzia w autoklawie będącym na wyposażeniu gabinetu należy je zawsze pakować w opakowania papierowo-foliowe. Czy można sterylizować narzędzia, umieszczając je w stalowych lub szklanych pojemnikach?
Wszystkie instrumenty stomatologiczne poddawane sterylizacji, które będą  czasowo przechowywanie lub transportowane, muszą być sterylizowane w odpowiednim opakowaniu. Są to różnego rodzaju torebki lub rękawy papierowe, papierowo-foliowe czy też wykonane z włókniny. Zadaniem takiego opakowania jest zachowanie sterylności jego zawartości od momentu zakończenia procesu sterylizacji do chwili użycia. Obecnie istnieje znormalizowany system takich opakowań, który nakłada na producenta obowiązek wykazania przydatności opakowania do konkretnego zastosowania z zapewnieniem  wszystkich kryteriów utrzymania sterylności wyrobu, a użytkownik ma gwarancję jałowości przechowywanego w nim narzędzi. Nie wolno stosować jako opakowań sterylizacyjnych materiałów tekstylnych, papieru siarczynowego lub puszek Schimmelbuscha, gdyż nie stanowią one bariery dla drobnoustrojów. Jedynym wyjątkiem, kiedy dopuszcza się sterylizację narzędzi bez opakowania, jest ich natychmiastowe użycie do zabiegu (pojedyncze narzędzie lub tylko jeden zestaw). Należy je wówczas włożyć do płytek Petriego wyłożonych materiałem pochłaniającym wilgoć i umieścić w komorze autoklawu, pozostawiając uchyloną pokrywkę, a proces sterylizacji przeprowadzić, uwzględniając suszenie.

Przygotowanie instrumentarium do zabiegów jest procesem dość złożonym. Dlatego ważne jest stosowanie się do aktualnie obowiązujących norm oraz zaleceń zarówno producentów narzędzi, jak i dotyczących i urządzeń do pakowania i sterylizacji, aby uzyskać  efekt końcowy w postaci sterylnych, gotowych do użycia instrumentów, bezpiecznych zarówno dla pacjenta, jak i pracowników gabinetu stomatologicznego.

mgr Włodzimierz Dura

MS 1/2016